Drukuj

Szanowny panie taksówkarzu

Przestrzeń miejska: Przemek Iwanek
...który wiozłeś mnie podczas Jarmarku Świętego Stanisława przez centrum. Nie dane mi było wypowiedzieć się na rozpoczęty przez pana temat, bo podróż dobiegła końca i trzeba było wysiadać. Ja jednak swoje zdanie na temat Jarmarku oraz jego skutków dla komunikacji posiadam, a wnioski z moich przemyśleń daleko idącymi są.

Wypowiadam się tutaj zarówno jako kierowca, bo sam również samochodem się przemieszczam, ale i pieszy, pasażer, użytkownik komunikacji miejskiej, rowerzysto-deskorolkarz, pan z pieskiem oraz jako wszelka inna niezmechanizowana gawiedź. Odnosząc się do pana narzekań: Jarmark jest dla mnie imprezą wielce okej i nie przeszkadza mi on wcale. Zaś niedogodności komunikacyjne z nim związane są przejściowe i niezbyt uciążliwe. Do korków oraz braku miejsc parkingowych w naszym mieście zdążyliśmy przywyknąć i jest to właściwie już normalka.

A jako druga, bezsilnikowa strona sporu uważam, że za dużo w naszym mieście miejsca i uwagi poświęca się komunikacji samochodowej, a za mało tu uwagi dla pieszych/rowerzystów itp. Z tego punktu widzenia ulice mogą być zamykane jak najczęściej, niektóre mogłyby zostać dla ruchu zamknięte na stałe.

Tak, uważam deptak w Siedlcach za rzecz możliwą, wykonalną i całkiem potrzebną. Skoro wzorujemy się na innych miastach, ściągając stamtąd pomysły typu rzeźba na ławeczce, to możemy pójść dalej i ściągnąć bardziej udaną ideę miejsca spacerowego w centrum miasta. Np. na ulicy Pułaskiego. Komunikacji i tak to nie zaszkodzi, bo jak wcześniej wspomniałem, miasto i tak jest zazwyczaj zakorkowane i nie ma gdzie parkować, a spacerowicze zyskają wiele. A i miasto uroku sporo również.

Zresztą nie widzę przeszkód, by wzorem warszawskiego nowego Światu po deptaku mogły jeździć autobusy i taksówki. Oczywiście należałoby wówczas zainwestować nieco w infrastrukturę typu parking podziemny i lepsza komunikacja miejska. W setkach miast to się sprawdziło, czemu by nie miało tu? I co pan na to, panie taksówkarzu?
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.004 sekund