Drukuj

Opowieść siódma: Spleen/Blackmail

Gitarą po uszach: Jebik/Przemek Iwanek
Jak to drzewiej w Siedlcach rocka grywano
Z pamiętnika Jebika


Był rok 1993, kiedy zakładałem Spleen. Rockowa pożoga początku lat 90. miała wkrótce zacząć dogasać, między innymi za sprawą odejścia Kurta Cobaina do Krainy wiecznych Łowów. Coś w ludziach pękło, odszedł idol milionów...

Ja jednak z Kurtem nie piłem, więc i nie bardzo po nim płakałem. Jako mroczny młodzieniec nurzałem się w odmętach death oraz black metalu i takoż chciałem młócić. Koncept był prosty: ma być ciężko, mrocznie i z odrobiną melodii, którą miały wprowadzić instrumenty klawiszowe. A trzeba powiedzieć, że klawisze w zespołach metalowych nie były wówczas tak oczywiste.

Pierwsze próby mieliśmy w klubie Garnizonowym. To były czasy... Sobota, ósma rano, a my z gitarami pod pachą na próbę. Była w człowieku moc! Dziś chyba młodzież zabiłaby śmiechem, gdyby jej tak kazać. W sobotę? O tej porze?!

Po roku intensywnych prób przyszedł czas na pierwszy koncert, który to zagraliśmy w kinie w Mordach. Wtedy nawet w takie miejsca młodzież tłumnie waliła na koncerty z Siedlec i okolic. Bo był głód, muzyczny głód.

I poszło! Okazało się, że ludziska nas kupili, muza się spodobała. Przez zespół przewinęło się sporo osób, ostatecznie może przytoczę skład, w którym nagraliśmy płytę demo w Boguchwale (piękna nazwa): Leszek Jebson Kowalik (czyli ja) - voc; Krzysztof Józek Jóźwiak - guit; Michał Majkel Szczerbiński - bass, David Dembowski - keys, Maciej Walek Walencik - drums.

Po kilku latach okazało się, że kapela o nazwie spleen już istnieje. Zmieniliśmy nazwę na Blackmail. Sukcesem (oczywiście nie jedynym) było umieszczenie jednego z naszych utworów na składance dodawanej do cieszącego się szacunem w branży periodyku "TRASH'EM ALL". Niestety nie zdołaliśmy się oprzeć próbie czasu. Studia oznaczały rozjechanie się członków po różnych częściach kraju, wskutek czego około roku 2000 zawiesiliśmy działalność. Trzeba było także zająć się innym zespołem. Ale to już inna historia...
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.005 sekund