Drukuj

2014 rokiem El Greco

Spotkania: Joanna Zawadzka
El Greco
El Greco "Ekstaza świętego Franciszka"
El Greco - te słowa od lat brzmią w Siedlcach dumnie. Wszystko z powodu obrazu, który odnaleziony został 50 lat temu w Kosowie Lackim, a obecnie znajduje się w Muzeum Diecezjalnym naszego miasta. Rok 2014 UNESCO ustanowiło rokiem El Greco. Czy miasto wykorzysta okazję na promocję słynnego dzieła i regionu?

Ten rok może jest dla Siedlec bardzo ważny - obraz "Ekstaza świętego Franciszka" zostanie wypożyczony do Warszawy i Krakowa, a urząd miasta zapowiada jego dużą promocję. Inauguracja roku El Greco w Siedlcach odbędzie się 21 lutego w Sali Białej wykładami dr hab. Cezarego Tarachy pt. "Hiszpania Złotego Wieku" oraz dr Pablo de la Fuente pt. "El Greco: życie i twórczość artystyczna". To pierwsze z cyklu zaplanowanych wydarzeń. Duża część z nich ma odbyć się podczas tegorocznych Dni Siedlec, jednak dokładny program nie jest jeszcze znany. To szansa przede wszystkim dla miasta. Dotychczas obrazem nie zainteresowało się żadne zagraniczne muzeum, może 400 rocznica śmierci malarza jest w stanie to zmienić i przywrócić jednemu z jego dzieł międzynarodową sławę?

El Greco żył i tworzył w dobie kontrreformacji, co sprawiło, że w jego dziełach dominowała tematyka kościelna. Co ciekawe, na obrazach artysty zazwyczaj postacie są delikatnie wydłużone, kolory żywe, a forma dosyć swobodna, mimo podejmowanej tematyki. Dzięki temu El Greco został ponownie odkryty w XIX wieku i miał wpływ na twórczość takich malarzy jak Pablo Picasso czy Jackson Pollock. Obraz, który znajduje się w Siedlcach był jednym z pierwszych, na których ukazany został św. Franciszek. Nie wiadomo dokładnie jaką drogę przebył z Hiszpanii do Polski, by ostatecznie odnaleźć się w Kosowie Lackim.

21 lutego 2014, godz. 19.00, wykłady inaugurujące obchody Międzynarodowego Roku El Greco w Siedlcach, Sala Biała MOK, wstęp wolny.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.011 sekund