Drukuj

Pejzaże Bartosza Musieja

Wystawy: Artur Ziontek
Pejzaż Bartosza Musieja
Pejzaż Bartosza Musieja
Bartosz Musiej nareszcie zaprezentuje się siedleckiej publiczności na indywidualnej wystawie. Galeria Kultura, która jest organizatorem przedsięwzięcia wydaje się najlepszym ku temu miejscem.

Twórczość malarska Bartosza Musieja to zauważalne zjawisko na firmamencie kultury miasta i regionu. Twórczość ta zaskakuje na każdym niemal kroku; z jednej strony oszczędnością i powściągliwością w doborze tematów, z drugiej zaś realizacyjną precyzją. Można by sądzić, że Musieja głównie zajmuje utrwalanie przyrody, stąd dominantą jego twórczości, stanowiącą znakomitą większość, jest pejzaż. Jednak pejzaż ten to nie tylko samo oddanie zastanego widoku. Zauważamy tu niejako pejzaż mentalny. Musiej jest w tym przypadku uczniem Antoniego Wróblewskiego, który na pytanie dziennikarza, w jakiej dziedzinie malarstwa najlepiej się czuje, odpowiedział: "zdecydowanie w pejzażu. Pejzażem można wyrazić wszystkie nastroje". Musiej też to wie i otwi
Pejzaż Bartosza Musieja
Pejzaż Bartosza Musieja
era przed swoim odbiorcą panoramę podlaskich nastrojów, uwikłanych w rozmaite konteksty kulturowe i historyczne. Oczywiście brak tu konkretnych odnośników... może kapliczka, jakiś samotny krzyż między drzewami, drzewa rozstępujące się przed idącymi w procesji pątnikami niczym Morze Czerwone. Intuicyjnie rozpoznajemy to. Konkret zaś jest niewyrażalny i, aby mógł pozostać sensem wypowiedzi, nie może być - o paradoksie - do końca konkretny.

Bartosz Musiej często wiąże swe prace plastyczne w cykle. Cykle niezwykłe, obserwujące otaczający artystę świat i pokazujące jego wariantywność. Raczej ucieka od ukazywania człowieka i tym bardziej jego twarzy, która - jedyna i niepowtarzalna - przypisana konkretnej osobie, wskazuje od razu na tę, a nie inną postać. A w przypadku twórczości Musieja chodzi o pokazanie pewnych właściwości uniwersalnych. Nie jest ważne faktyczne istnienie przedstawionego miejsca - może ono być wszędzie - lecz to, w jaki
Pejzaż Bartosza Musieja
Pejzaż Bartosza Musieja
sposób zostało pokazane: kolory, ich odcienie, kadrowanie, zagospodarowanie przestrzeni. Płaszczyzna horyzontalna jest raczej spokojna i statyczna, zaś płaszczyzna wertykalna jest już kłębowiskiem jakiegoś ruchu i niepokoju. Istotą są emocje, nastrój lub hipotetyczne budowanie ich i wtłoczenie w "zastane". W ten sposób powstający obraz staje się interpretacją lub wizyjną kreacją widzianego. Wystawa tego artysty to niewątpliwie święto dla wszystkich entuzjastów malarstwa, którzy w Siedlcach dość długo czekali na jego indywidualne wystąpienie.

Organizacja wystawy jest dofinansowania z budżetu Miasta Siedlce.

26 września 2014, godz. 19.30, wernisaż wystawy Bartosza Musieja, Galeria Kultura (ul. 3 Maja 44/2, wejście od ul. Kilińskiego), wystawę można oglądać do 16 października, wstęp wolny.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.060 sekund