Drukuj

Wielka Przeprowadzka

dr Marzena Kowalczuk
dr Marzena Kowalczuk
Każdy, kto brał udział w przeprowadzce wie, że bywa to niełatwe. Przeniesienie rzeczy z punktu A do punktu B może przysporzyć niemałych kłopotów. Zdarza się, że trzeba przenieść całą bibliotekę, której zbiory liczone są w tysiącach. Z takim zadaniem zmierzyła się pani dr Marzena Kowalczuk dyrektorka Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. O nowym budynku, jego możliwościach oraz o planach na najbliższą przyszłość rozmawiała z Anetą Izdebską.

Aneta Izdebska: Od niedawna Biblioteka Pedagogiczna znajduje się w nowej siedzibie. Jak podoba się Pani ta lokalizacja?

Marzena Kowalczuk: Lokalizacja tego budynku jest dużym plusem. Wreszcie jesteśmy w centrum miasta, nie na uboczu, jak dotąd, gdzie trudno było nas znaleźć. Liczymy na to, że czytelnicy dzięki temu szybciej i chętniej do nas dotrą oraz łatwiej odnajdą się w tej nowej lokalizacji. Dla nas też, ze względów organizacyjnych, to miejsce jest wygodniejsze.

Czy pomieszczenia, którymi dysponuje teraz biblioteka są na tyle duże, aby pomieściły cały księgozbiór?

Myślę, że zmieścimy się tutaj bez problemu. Księgozbiór został już częściowo rozpakowany - w budynku znajdowało się kilka regałów, dokupiliśmy również nowe, odpowiednie do tego, by ulokować jak najwięcej zbiorów. Teraz czekamy, aż zostaną do nas przywiezione i zamontowane.

Biblioteka obecnie działa w ograniczonym zakresie. Kiedy przewidziane jest całkowite otwarcie?

Liczymy na to, że wszystkie zasoby będą dostępne pod koniec września, aby studenci mogli swobodnie z nich korzystać.

W poprzednim budynku Biblioteki Pedagogicznej do dyspozycji była czytelnia. Jak tutaj została rozwiązana ta kwestia?

Odtąd będziemy mieli dwie czytelnie. W pierwszej będzie można korzystać z księgozbioru oraz z czasopism. Druga czytelnia będzie multimedialna, do samodzielnej pracy przy komputerach. W poprzednim miejscu mieliśmy, co prawda, taką pracownię, była ona jednak niewielka, zaś wyposażenie wysłużone. Tam mieliśmy osiem stanowisk, z czego cztery sprawne - tutaj mamy ich dwadzieścia, z nowym sprzętem. Myślę, że czytelnicy będą mieli zdecydowanie lepszy komfort pracy.

Czy otwarcie czytelni również nastąpi pod koniec września?

Czytelnie będą działały już wcześniej - mamy nadzieję, że od września. W pierwszej czytelni książki już są już rozpakowane. Czasopisma jeszcze czekają na swoją kolej, ale z tego, co już jest rozlokowane będzie można korzystać. Z internetu również.

Kto będzie mógł korzystać z czytelni?

Dostęp do czytelni będzie bezpłatny dla wszystkich czytelników.

Nawet dla osób, które nie są zapisane do Biblioteki Pedagogicznej?

Owszem. Takie osoby mogły korzystać z naszej czytelni już wcześniej. Jeśli natomiast chodzi o zapisy do biblioteki, to od niedawna mamy nowy regulamin. Ustaliliśmy w nim, że zapisać się mogą nie tylko uczniowie, studenci i nauczyciele, lecz wszystkie osoby, które zamieszkują, uczą się lub pracują na terenie województwa mazowieckiego. Natomiast osoby spoza województwa mogą się zapisać za zgodą dyrektora. Wystarczy, że złożą do mnie wniosek, w którym wyjaśnią z jakiego powodu chcą to zrobić. Zapisy dla takich osób nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi kosztami, poza opłatą za karę biblioteczną, która obowiązuje każdego.

Biblioteka, idąc z duchem czasu, rozszerza swoje zbiory nie tylko o nowe pozycje książkowe, ale również o audiobooki oraz filmy. Jakim powodzeniem cieszą się te ostatnie? Przecież teraz w internecie możemy znaleźć praktycznie wszystko.

Jak obserwujemy, filmy cieszą się dużym zainteresowaniem. Mamy stałych czytelników, którzy je wypożyczają. Właściwie filmy gromadzimy od niedawna. Pierwsze, jakie się u nas pojawiły - jeszcze na kasetach VHS - poświęcone były głównie tematyce edukacyjnej. Z czasem zaczęliśmy kupować DVD. Podstawowym trzonem naszych zbiorów jest nadal edukacja. To nauczyciele chętnie wypożyczają filmy i często korzystają z nich w czasie lekcji. Obecnie kupujemy też filmy związane z klasyką kina polskiego i obcego. Staramy się systematycznie uzupełniać nasze zbiory o tytuły dobre i uznane. Zdarza się, że nowości są niemal rozchwytywane.

Biblioteka, oprócz udostępniania książek i innych materiałów, organizuje spotkania, szkolenia i warsztaty dla nauczycieli. Czy w najbliższym czasie jest coś w planach?

7 października odbędzie się konferencja poświęcona edukacji historycznej, głównie dla nauczycieli historii z gimnazjów i szkół podstawowych. Organizowana będzie wspólnie z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Zapewne jeszcze pod koniec września planujemy zorganizować konferencję dla bibliotekarzy szkolnych oraz dla nauczycieli nauczania początkowego, związaną z wejściem w życie nowego podręcznika. Chcemy wesprzeć pedagogów w ich pracy. W chwili obecnej ustalamy zakres tematyczny i termin spotkania.

Czy konferencje odbywać się będą w nowej lokalizacji?

Tutaj. W nowym budynku jest piękna, dosyć duża aula. Planujemy, że odbędą się w niej obie konferencje. Mamy tutaj jednak do dyspozycji kilka sal, w zależności od zapotrzebowania.

Wchodząc na dziedziniec dogasającego już Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, widzimy kompleks dużych, ładnych budynków. Czy Biblioteka będzie dysponowała nimi wszystkimi?

Na dzień dzisiejszy działają tutaj trzy placówki: Biblioteka Pedagogiczna, Mazowieckie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz, ostatni już rok, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. A potem zobaczymy jaka będzie decyzja władz.

Biblioteka Pedagogiczna im. H. Radlińskiej w Siedlcach znajduje się przy ulicy Asłanowicza 2 - róg ul. Asłanowicza i Konarskiego (budynek NKJO).

strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.005 sekund