Drukuj

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło

Przestrzeń miejska: Przemek Iwanek
Dzięki naszym sąsiadom zafundowaliśmy sobie jedną z najfajniejszych ogólnopolskich akcji od dawna. Spontanicznie, ponad podziałami, optymistycznie i radośnie. My, Polacy. O proszę, to możemy coś zrobić razem! W dodatku dotyczy mojego ulubionego tematu, jedzenia. Jak mógłbym o tym nie napisać?

Ostatnio o jabłkach nasłuchałem się tyle chyba w szkole - przy okazji przerabiania Entliczka-Pętliczka Jana Brzechwy. I bardzo dobrze. Dzięki popularności tematu przypomnieliśmy sobie, że jesteśmy (tak, tak!) krajem rolniczym, który dużą część swojego PKB pozyskuje z płodów ziemi. Zaczęliśmy wreszcie się cenić i dbać o to, co nasze. Przy okazji dostrzegliśmy, iż jesteśmy jednym z największych producentów jabłek na świecie, zaś największym hitem polskiego eksportu jest koncentrat soku jabłkowego.

Nasz region w tym temacie też ma co nieco do powiedzenia. Jednym z większych producentów w okolicy jest Jabłko Siedleckie - spółka podsiedleckich sadowników. Warto wybrać się do jej siedziby w Suchożebrach, nie tylko po to, by zakupić kartonik świeżo wyciśniętego, niefiltrowanego soku. Można również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku jabłka, który stoi przed budynkiem firmy. Świetny pomysł!

Czy sok, to wszystko, co można wycisnąć z jabłka? Oczywiście nie! Jest jeszcze cydr - lekki, alkoholowy napój z jabłek, który zyskuje coraz większą popularność. I bardzo dobrze. Nie jesteśmy i nie będziemy krajem winnym - natomiast Polska ma idealne warunki do tego, by stać się znaczącym producentem cydru. Nawet nasi politycy zdali się dostrzec ten potencjał. Po ostatniej obniżce akcyzy nastąpił wysyp cydrowników (producentów cydru), a fermentowany sok z polskich jabłek można odnaleźć niemal w każdym sklepie.

Jedzmy jabłka! Pijmy cydr! Nie zapominajmy przy tym o innych branżach, które również mogą ucierpieć. Niewiele mówi się np. o problemach serowarów, którzy produkowali na eksport. A właśnie - czy jest w naszym sąsiedztwie jakiś lokalny serowar? Jeśli takiego znacie, napiszcie na nasz adres. Może ma pomnik sera przed siedzibą?
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.010 sekund