Drukuj

Jarmark Wielkanocny

Imprezy: Redakcja

Polskie Tradycje Wielkanocne na JARMARKU w Parku Handlowym ARCHE 9-10 kwietnia.

Sztuka ludowa i rzemiosło artystyczne, tworzone głównie na wsiach i w zaciszu pracowni, wciąż są trudno dostępne dla większości mieszkańców Siedlec. Jarmark Tradycji Wielkanocnych organizowany przez firmę Arche i Stowarzyszenie Wspólnota Nadbużańska w Parku Handlowym Arche przy ul. Brzeskiej 134 w Siedlcach za cel stawia sobie promocję twórców i wyrobów tradycyjnych. W Polsce istnieje wiele regionów o stałych cechach kultury ludowej. Jarmark gromadzi wielu rękodzielników z Podlasia i Mazowsza, ale również rzemieślników z odległych krańców Polski oraz przedstawicieli Polonii z Białorusi. Twórcy ludowi z tak różnym dorobkiem artystycznym mogą się spotkać i wymienić swoimi doświadczeniami.

Święta Wielkanocne ściśle wiążą się z kulturą i tradycją polską, dlatego przy ich okazji odbywa się Jarmark. Pisanki, palmy i dekoracje koszyczków na święconkę są doskonałym pretekstem do zaprezentowania precyzji rąk rękodzielników. W tym roku na Jarmarku swoje wyroby zaprezentuje około 80 wystawców, z których część poprowadzi warsztaty ze zdobienia pisanek i robienia palm. Będzie to wspaniała okazja do przybliżenia lub poznania technik ozdabiania jaj: rytowniczej, zdobienia za pomocą szydełka, oraz decoupage. Będzie można podejrzeć rzeźbiarza przy pracy oraz własnoręcznie wykonać wiosenną biżuterię, by potem zabrać ją do domu.

Na Jarmarku Tradycji Wielkanocnych poza tradycyjnymi wyrobami związanymi ze świętami zostaną zaprezentowane takie dziedziny jak: rzeźba ludowa, sakralna, płaskorzeźba, haft, metaloplastyka, ceramika, wyroby z gliny, biżuteria artystyczna, kompozycje z suszu, malarstwo na szkle i płótnie, rękodzieło na bazie wosku, wyroby z bibuły, ręcznie szyte lalki, gwizdki ceramiczne oraz plecionkarstwo ze słomy. W trakcie trwania Jarmarku będzie można spróbować potraw regionalnych i świątecznych (pieczywo, wędliny, miody, sery).

Zwiedzających Jarmark w ludowy nastrój wprowadzi muzyka "Podlaskiego Janko Muzykanta" - Mieczysława Borkowskiego. Swoim muzykowaniem na harmonijkach ustnych i akordeonie wsławił się zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.

Dodatkową atrakcją będzie również loteria fantowa, w której każdy los wygrywa, a całkowity dochód przeznaczony jest na budowę Muzeum Gwizdka w Gwizdałach (jedynego takiego muzeum w Europie).

Jarmark Tradycji Wielkanocnych daje mieszkańcom Siedlec możliwość obejrzenia i nabycia oryginalnych wyrobów rękodzieła artystycznego, które tworzą świąteczną atmosferę.

(Informacja na podstawie materiałów przesłanych przez organizatorów)

Program:
Park Handlowy Arche, Siedlce ul. Brzeska 134

9 kwietnia (sobota): godz. 10.00 - 18.00
10.00 - uroczyste otwarcie Jarmarku Tradycji Wielkanocnych
12.00 - 16.00 - warsztaty zdobienia pisanek i robienia palm wielkanocnych, które odbędą się na terenie Salonu Meblowego Arche na I piętrze - wejście za NOMI
18.00 - zakończenie I dnia Jarmarku

10 kwietnia (niedziela): godz. 10.00 - 16.00
10.00 - otwarcie II dnia Jarmarku
15.00 - wyłonienie zwycięzców wśród wystawców w Konkursie na najlepszą ekspozycję na Jarmarku.
16.00 - zakończenie II dnia Jarmarku

strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.007 sekund