Drukuj

Zostawny sobie margines wątpliwości

Film: A.J.

Wyjście przez sklep z pamiątkami, to film gdzie Banksy jest jednym z narratorów, poetów i tematów. Mimo wszystko nie poznajemy twarzy artysty, który jest jednym z najbardziej znanych twórców na świecie i jednocześnie jedną z najbardziej nieuchwytnych postaci.

Banksy zaczął malować graffiti, gdy miał około 14 lat. Zaczynał z puszką farby jako nastolatek, traktowany przez ludzi jak wandal i chuligan. Obecnie jest najbardziej znanym artystą na świecie. Niemal wszystkie prace, którymi Banksy przyciągnął uwagę świata, jak choćby słynna para całujących się policjantów, zawierały czarno-białe elementy stworzone przy użyciu szablonów. Jego prace za miliony dolarów kupują hollywoodzkie gwiazdy. Jednak jego tożsamość jest nadal sekretem. Nikt nie wie, kim właściwie jest Banksy. Czy tajemniczość to potrzeba Banksy'ego? Czy może element jego artystycznej twórczości? A może to wynik swoistego cwaniactwa? Wszak tylko to co poza naszym zasięgiem, wydaje się być najwspanialsze niczym rajskie jabłko.

Jednak nie Banksy jest dla mnie główną postacią tego filmu, a Thierry Guetta, który zafascynowany sztuką Banksy?ego sam zaczyna tworzyć. Organizuje gigantyczną wystawę swoich prac, które stworzył w rekordowym tempie i ilościach, osiąga również sukces finansowy.

Kicz to czy sztuka? Obrazy tworzone są techniką "na Banksy?ego" - underground to jeszcze czy już mainstream? Czy twórczość Thierry?ego to cyniczne wykorzystanie popularności Banksy'ego?

Uczestnicy dyskusji poświęconej temu filmowi, zorganizowanej kilka miesięcy wcześniej przez stowarzyszenie tutajteraz, nie pozostawili na Thierrym Guetta suchej nitki. Osobiście uważam, że nie ma odpowiedzi na te pytania. Choć może się mylę, może raczej na te pytania nie ma prostej odpowiedzi. Zaskoczyło mnie jednak i jednocześnie przeraziło podejście większości uczestników tejże dyskusji. Oni nie mieli wątpliwości, wydali jednoznaczny, dodajmy negatywny, osąd. Odpowiedź tak naprawdę nie jest najważniejsza. Czy jest to sztuka czy kicz? Nie muszę mieć odpowiedzi tak lub nie. Czyż świat jest czarno-biały?

Projekcja filmu odbędzie się 8 czerwca o godz. 19.00 w NoveKino Siedlce, w ramach nowego cyklu pt. "Spotkania Filmowe". Kolejna projekcja w ramach tego cyklu to film "Pogorzelisko", która odbędzie się 15 czerwca o godz. 19.00. Każdy z filmów zostanie poprzedzony kilkuminutową prelekcją.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.039 sekund