Drukuj

Gabinet Doktora Caligari

Film: MG

O filmie Gabinet Doktora Caligari Roberta Wiene mówi się, że jest jednym z pierwszych filmów grozy w dziejach kinematografii. Jest też uznawany za jedno z najwcześniejszych dzieł ekspresjonizmu niemieckiego. Ten niemy horror, który należy do klasyki filmów grozy już wkrótce będzie można zobaczyć w Siedlcach na dużym ekranie.

Miejski Ośrodek Kultury w ramach imprezy o nazwie "Siedlecki Wehikuł Czasu" organizuje projekcję tego filmu, który jest pionierskim w kinematografii światowej, ponieważ to w nim po raz pierwszy posłużono się charakteryzacją
dla uwypuklenia klimatu grozy, po raz pierwszy pojawiły się też efekty wizualne w postaci napisów pojawiających się w różnych miejscach ekranu. Gabinet Doktora Caligari został nakręcony w 1920 roku i do tej pory stanowi wzorzec dla współczesnych twórców filmu. Jest to historia tytułowego doktora Caligari oraz somnambulika Cezara, którzy mają związek z serią zabójstw w małym niemieckim miasteczku Holstenwall.

Siedleckiej projekcji będzie towarzyszyła autorska muzyka pochodzącej z okolic Łodzi grupy The Washing Machine, skomponowana do tego filmu. Grupa ma za sobą występy w teatrach, kinach oraz klubach. Podczas "Siedleckiego Wehikułu Czasu", który przeniesie widzów do początku XX wieku, wykonają utwory instrumentalne na żywo!

30 czerwca, godz. 21.00 plac przy fontannie przed Muzeum Regionalnym (w przypadku niesprzyjającej pogody projekcja odbędzie się w Sali Białej, ul. Pułaskiego 6). Więcej szczegółów na plakatach.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.005 sekund