Drukuj

W hołdzie Louisowi Armstrongowi

Koncerty: Redakcja
Troy Anderson
Troy Anderson
Niezwykła letnia propozycja dla miłośników jazzu, ale nie tylko! Jazz na żywo, to muzyka przy której każdy może spędzić wspaniały wieczór. Szczególnie, że ten koncert odbędzie się na Stanicy, w malowniczej scenerii siedleckiego Zalewu. Inicjatorem siedleckiego koncertu jest Maciej Dziekoński z Siedleckiego Stowarzyszenia Jazzowego: - Szkoda było nie skorzystać z tak znakomitej okazji - mówi. - Artystycznie Troy Anderson jest bardzo ciekawym artystą. Przyjeżdża do Polski na festiwal "Złota Tarka" w Iławie. Przy okazji zagra również w Siedlcach.

Grający na trąbce Troy Anderson, nazywany jest przez wielu drugim wcieleniem Louisa Armstronga. Od dzieciństwa otoczony zewsząd muzyką orkiestrową i wokalną, jazzową, religijną i klasyczną. W domu, w rodzinnym mieście, w kościele i w szkole, nawet w wojsku, gdzie grał w orkiestrze dętej. Od mistrza jazzowej trąbki, Louisa Armstronga, przejął białą chusteczkę, złotą trąbkę oraz technikę gry na niej. Ma nawet podobny wygląd, tembr głosu, no i oczywiście taki sam jak Armstrong repertuar - Mack the Knife, When the Saints Go Marchin In, Cabaret, Ramona i What a Wonderful World. Ten ostatni temat przylgnął doń mocniej, gdyż trafił do nazwy jego zespołu A Wonderful World Tribute Band, z którym objeżdża świat. Nic więc dziwnego, że obdarzono go armstrongowskim pseudonimem "Satchmo". Tylko jedno różni go od idola. Nie jest nowoorleańczykiem. Urodził się w Hallandale, dlatego często mówią o nim Armstrong z Florydy. Podobał się w Nowym Jorku, zdobył miłość rodowitych nowoorleańczyków, zachwycała się nim Europa.

Muzykowi towarzyszyć będzie sekcja rytmiczna w składzie Eryk Kulm - perkusista, Paweł Tomaszewski - pianista oraz Andrzej Zielak - kontrabasista.

Eryk Kulm pojawił się na polskiej scenie jazzowej w 1974 z zespołem Jazz Carriers. Powrócił na nią dopiero po 15 latach, które spędził pracowicie w S tanach Zjednoczonych. Studiował tam w słynnej Barklee School of Music, szlifował swe umiejętności grywając m.in. z D. Gillespie, R. Rodneyem, I. Sullivan'em. W Warszawie założył Quintessence. Zespół, który, zdaje się, na zawsze przylgnął do jego nazwiska. Płytę "Birthday" uznano za najlepsze nagranie jazzowe roku 1992. Od tamtej pory zespół na stałe zagościł w polskim jazzie. Pod względem muzycznym i personalnym stał się najciekawszym warsztatem jazzowym, ową kwintesencją, kształtowaną umiejętnością łączenia wszelkich zdobyczy jazzu z talentami jej muzyków.

Paweł Tomaszewski jest absolwentem Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2005 został laureatem I nagrody (ze swoim triem) Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach oraz Grand Prix Jazz Junior's w Krakowie. Do tych debiutanckich nagród dołączyły wkrótce kolejne - w Bielsku-Białej, Jeleniej Górze i we Wrocławiu. Z zespołem Dean Brown Quartet wyjechał na tournée po Europie. Gra w Quintessence. Współpracował w nagraniach i na estradzie m.in. z zespołami G. Nagórskiego, J. Śmietany.

Andrzej Zielak - absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W Instytucie Jazzu był wybitnie uzdolnionym uczniem Jacka Niedzieli. Teraz sam udziela się jako pedagog Wydziału Jazzu w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.

5 sierpnia, godz. 19.00, Stanica nad Zalewem (ul. Mazowiecka 80), bilety: 35 zł - w dniu koncertu, 25 zł - w przedsprzedaży na Stanicy oraz sklepie Prezenteria (ul. Piłsudskiego 22 I p.).
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.011 sekund