Drukuj

Panel pisarek czyli... trup w szafie!

Literatura: Mariola Zaczyńska
Plakat
Plakat
Takiego wydarzenia literackiego jeszcze w Siedlcach nie było! "Rzeczpospolita Babska Literkami Pisana... czyli trup w szafie" to spotkanie pisarek z różnych stron Polski (Gdańsk, Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków). Pisarek z różnym dorobkiem i uprawiających różne gatunki literackie.

"Trup w szafie" tylko z pozoru nawiązuje do niezawodnego chwytu z powieści kryminalnej. Trupem w szafie jest nie tylko mocno sponiewierany denat wciśnięty pod stare łachy. Trupem w szafie bywają bowiem stare tajemnice, głęboko skrywane urazy i tzw. niezałatwione sprawy, które kobiety z właściwym sobie uporem, wdziękiem i intuicją wyciągają na światło dzienne.

Są w tym, co tu dużo mówić, mistrzyniami! Dlatego rozmowy między pisarkami i rozmowy z czytelnikami zapowiadają się, po prostu, ciekawie!
- Przyjęłyśmy luźną formułę spotkania i dyskusji, aby nie zamknąć się w sztywnych ramach referatów czy oficjalnych wystąpień. Jesteśmy z krwi i kości i taki ma być nasz panel - mówią pisarki.

Dla czytelników to niebywała gratka. Jednego dnia, w jednym miejscu spotkają się pisarki uprawiające różne gatunki literackie. Będą autorki komedii, kryminałów, romansów, powieści obyczajowych, powieści dla młodzieży. Jakie są? Jakimi prawami rządzi się ten literacki światek? Czy jego kulisy to bajka o Kopciuszku, czy może opowieści z elementami thrillera?

- Literacka kariera każdej z nas przebiega inaczej. Wśród nas są przykłady błyskawicznych karier, jak też mozolnego pięcia się pod górę. Na pewno dla osób piszących, marzących o wydaniu własnych powieści, to nasze spotkanie będzie kopalnią wiedzy: jak wydać książkę, jakich uniknąć błędów, na co się przygotować - mówią pisarki.

Wśród piszących pań, które przyjadą do Siedlec są "gorące" nazwiska, jak choćby Maria Ulatowska, której dwie pierwsze powieści wydane w tym roku od razu stały się bestsellerami ("Sosnowe dziedzictwo" i "Pensjonat Sosnówka"), Hanna Cygler (autorka 12 powieści), Joanna Jodełka, zdobywczyni Nagrody Wielkiego Kalibru, czy Manula Kalicka, która jest dodatkowo współtwórcą agencji literackiej, pierwszej tak prężenie działającej na polskim rynku wydawniczym.

- To spotkanie może być interesujące dla czytelników, a także dla ludzi, którzy piszą do szuflady lub wydają. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy seriali telewizyjnych, bo na spotkaniu będą także scenarzystki, piszące m.in. "Na Wspólnej" czy sagę "Nad rozlewiskiem" na podstawie powieści M. Kalicińskiej - dodają pisarki.

Panel pisarek odbędzie się w ramach XIII Festiwalu Nauki i Sztuki - 15 października 2011 o godz. 15.00 w Sali Teatralnej CKiS w Siedlcach. Organizatorami są: Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, Tygodnik Siedlecki

Tematy dyskusji:
1.Debiuty, czyli droga przez mękę. Praktyczne porady dla piszących do szuflady oraz prawdy i mity o statusie pisarzy w Polsce oraz kulisy rynku wydawniczego (wydawca i autor, zarobki pisarzy w Polsce i na rynkach zachodnich).
2. Jak tworzy się powieść - krótki przepis.
3. Zabawa kryminalna - instruktaż literackich morderstw.
- Czy kobiety lubią krwawe jatki, czyli słówko o babskim kryminale.
4. Literatura kobieca - gatunek czy zjawisko?
5. Książka i film - pisarki i scenarzystki.
- Ekranizacje: trudno o udane?
6. Literatura dziecięca i młodzieżowa - największy rynek lecz "niepoważny" pisarz?
7. Agent literacki: rola, potrzeba, możliwości.
8. Prawdziwa cnota krytyki się nie boi, czyli krytyka literacka.


Uczestniczki:
Mariola Zaczyńska "Gonić króliczka", "Jak to robią twardzielki"
Joanna Jodełka "Polichromia", "Grzechotka"
Agnieszka Lingas-Łoniewska "Szósty", "Bez przebaczenia", "Zakręty losu"
Agnieszka Podolecka "Za głosem sangomy", "Żar Sahelu"
Lucyna Olejniczak "Wypadek na ulicy Starowiślnej", "Dagerotyp. Tajemnica Chopina"
Maria Ulatowska "Sosnowe dziedzictwo", "Pensjonat Sosnówka", "Domek nad morzem"
Manula Kalicka "Tata, one i ja", "Wirtualne zauroczenie", "Rembrandt wojna i dziewczyna z kabaretu", "Szczęście za progiem", "Gdzie jest głowa Emily Kaye"
Anna Fryczkowska "Straszne historie o otyłości i pożądaniu", "Trafiona zatopiona", "Kobieta bez twarzy"
Hanna Cygler m.in."Tryb warunkowy", "Czas zamknięty", "Dobre geny"
Beata Andrzejczuk m.in. "Pamiętniki nastolatki", "Tatusiada", "Tajemnica"
Agnieszka Gil "Dziki szczaw" , "GILgotki?"
Anna Zgierun-Łacina m.in. "Czynnik miłości", "Sześć Dominika", "Kradzione róże"
Magdalena Zimniak "Willa", "Szlak"
Katarzyna Pessel literacka blogerka
Justyna Szachowicz-Sempruch
krytyk literacki
Małgorzata Sobieszczańska scenarzystka


15 października, godz. 15.00 Scena Teatralna CKiS (ul. Bpa Świrskiego 31), wstęp bezpłatny.


strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.005 sekund