Drukuj

Ania jakiej jeszcze nie znacie

Literatura: Justyna Golba
Ania z Wyspy Księcia Edwarda (okładka książki)
Ania z Wyspy Księcia Edwarda (okładka książki)
Któż nie pamięta rudowłosej, piegowatej dziewczynki zwanej Anią z Zielonego Wzgórza? Nie ma chyba na świecie osoby, która nie polubiłaby sieroty z bujną wyobraźnią. Ania Shirley, bohaterka serii książek kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery, od lat podbija serca czytelników na całym świecie.

Od czerwca polscy czytelnicy mogą zapoznać się z dalszymi losami rodziny bohaterki, ponieważ właśnie ukazała się dziewiąta z kolei historia z cyklu książek o Ani z Zielonego Wzgórza - Ania z Wyspy Księcia Edwarda.

Książki nie mogę polecić wielbicielom Ani, którzy kochają serię za błogość, spokój, arkadię i sielankowość. Ostatni tom burzy ostro tę wizję, gdyż porusza zgoła inne tematy, zdecydowanie trudniejsze, które do tej pory były kategorycznym tabu. Dla tych, którzy dotychczas nie czytali opowiadań Montgomery, dziewiąty tom serii może być prawdziwym zaskoczeniem. A nawet ? turbulencją!

Ania i jej rodzina wydają się w pełni pogodzeni z tym, co ich spotkało. Nie tryskają optymizmem, ale nie odczułam też, żeby ich wspomnienia były przytłaczające. Co innego opowiadania. Autorka poruszyła w nich naprawdę trudne tematy. Mamy tu do czynienia z osobami, które są u kresu życia oraz z ludźmi, których sposób postępowania pozostawia wiele do życzenia. Znajdziemy wśród nich męża brutala, zazdrosną krewną zatruwającą życie swojej rodzinie, ojca, który nie może pozostać ze swoim synem, rodzinę zachłanną na pieniądze.

Ponadto, jest w nich mowa o tęsknocie za prawdziwym domem, o parach, które los najpierw rozdziela, a potem łączy na nowo, o zażegnanych sporach oraz wybaczonych i niewybaczonych winach, o starości i śmierci. Tematyka sprawia więc, że książka L.M. Montgomery staje się dużo bardziej refleksyjna niż poprzednie.

Książka jest idealna w każdym calu. Smuci, rozwesela, daje powód do zadumy, zmusza nas do rozwiązywania zagadek. Lepszego pożegnania z autorką i jej bohaterką nie można było sobie wyobrazić.

Ania z Wyspy Księcia Edwarda, Lucy MaudMontgomery, Wydawnictwo Literackie 2011, 596 s., cena: 32,90zł
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.020 sekund