Drukuj

Pieniądze to wszystko

Literatura: Redakcja
Społecznie zaangażowana książka o Indiach pozostawia niewiele złudzeń wobec konsumpcyjnej rzeczywistości.Okazuje się, że nie tylko pierwszy milion trzeba ukraść, ale że trzeba zabijać żeby zdobyć drugi.

Na miejscu bloku w Bombaju bogaty deweloper zamierza postawić apartamentowiec. Mami obecnych mieszkańców obietnicą wielkich pieniędzy, by zgodzili się na wyprowadzkę. Realizację planu powstrzymuje jedna osoba - ubogi nauczyciel, który nie chce się wyprowadzić. Wykurzenie niepotrzebnego lokatora okazuje się trudne. Będzie wymagać od dewelopera użycia nie tylko przebiegłości, ale również siły.

Początkowo klasyczna opowieść o walce dobra ze złem, w tym wypadku idealizmu z pieniędzmi, wraz z poznawaniem bohaterów staje się coraz mniej jednoznaczna. Bogacz okazuje się bezwolnym wykonawcą swego losu, który złe uczynki stara się wynagradzać pieniędzmi. Zaś nauczyciel brnie w swym uporze tak daleko, że traci wszystko co dla niego cenne. To jeszcze nonkonformizm czy już głupota?

Nie każdy jest wielbicielem kina spod znaku Bollywood, nie każdego też urzeknie proza z Indii. Książka jest napisana zgrabnie, czyta się ją dość przyjemnie. Trudno jednak się nią zachwycić. Brakuje tu pasji wybitnej powieści. Sporo tu opisów współczesnego Bombaju, ogromnego rozwarstwienia społecznego, trudno wyobrażalnej biedy slumsów sąsiadującej z olśniewającym bogactwem. Interesująca lektura dla osób ciekawych wielkiego i różnorodnego kraju, jakim są Indie.

Ostatni mieszkaniec, Aravind Adiga, Prószyński i S-ka, cena: 44,00
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.004 sekund