Drukuj

Wsi spokojna...

Literatura: AJ
Książkę poleca: Księgarnia Współczesna, Siedlce, ul. Katedralna 5, tel.: (025) 63 285 14

Czy lubię kryminały? Nie lubię. Choć nie wiem dlaczego. Zawsze uważałam, że nie lubię kryminałów. I choć w swoim życiu przeczytałam dużo książek i różne gatunki preferowałam na kolejnych etapach swojego życia, to nigdy nie miałam ochoty sięgnąć po kryminał.


Pewnego razu postanowiłam przeczytać książkę siedlczanki Joanny Jodełki Polichromia i... spodobało mi się. Ale czy polubiłam kryminały? Trudno powiedzieć. Któryś ich rodzaj zdecydowanie tak! Kobiecy kryminał jest szczególny. Część osób, według których nie można dzielić literatury na kobiecą i męską, zdecydowanie zaprzeczy. Jednak będę upierała się przy swoim. Kobiety widzą zbrodnie inaczej, więc oczywiste jest, że w inny sposób je opisują.

Choć powieść napisana przez Annę Fryczkowską jest zdecydowanie kryminałem, to jednocześnie jest czymś więcej. W skrócie jest to powieść kryminalno-obyczajowo-psychologiczna. Jest trup, jest zbrodnia i śledztwo, ale nie tylko na tym autorka skupia naszą uwagę.

Dobrze skonstruowana warstwa obyczajowa jest dużym atutem książki. Autorka świetnie portretuje wiejską społeczność. Różne przywary, smaczek atmosfery małego środowiska, zawiści, sympatie i cała otoczka postaci drugoplanowych jest bardzo dobrze opisana. Główna bohaterka, Hanna Cudny, po doświadczeniu traumatycznego przeżycia, jakim jest samobójcza śmierć męża, wyjeżdża z dziećmi na wieś. W zamiarze ma to być swego rodzaju terapia.

Poznajemy wiele szczegółów z osobistego życia Hanny, jej problemy z wychowywaniem dorastających dzieci, trudności w zaadaptowaniu się w nowym środowisku oraz perypetie związane z życiem uczuciowym.

Zaryzykowałabym stwierdzeniem, że w tym kryminale mało jest kryminału, więcej zaś świetnej obyczajowej literatury. Jednak bezdyskusyjnie jest to pozycja godna polecenia.

Nie sposób nie wspomnieć, że autorka gościła w Siedlcach na panelu "Panel pisarek czyli? trup w szafie!" zorganizowanym przez naszą rodzimą pisarkę i dziennikarkę Mariolę Zaczyńską. Panel był znakomitym wydarzeniem literackim, gdzie mogliśmy posłuchać wielu polskich pisarek, scenarzystki i blogerki, w sumie piętnaście kobiet dzieliło się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Kobieta bez twarzy, Anna Fryczkowska, Wyd. Prószyński i S-ka., cena: 34,00 zł.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.011 sekund