Drukuj

Wieś pod teatralną lupą

Teatr: Anna Zadrożna
Dożywocie, ornalia ? los starego człowieka na wsi
Dożywocie, ornalia ? los starego człowieka na wsi
7 marca Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach zaprasza na podróż w czasie, czyli "Dożywocie, ornalia - los starego człowieka na wsi" w wykonaniu Zespołu Ludowego z Trzcińca.

Zespół zaprezentuje widowisko obrzędowe pt. Dożywocie babki, które przenosi widza w świat mieszkańców wsi sprzed kilkudziesięciu lat. Ta podróż da możliwość zapoznania się z życiem wypełnionym obrzędami i obyczajami oraz ze zwykłą codziennością i problemami. Spektakl staje się jeszcze bardziej niezwykły, gdy widz ogląda go ze świadomością, jak niewielka jest jego wiedza o własnej kulturze. Już niedługo to, co dla ludzi mieszkających na wsi było codziennością, zupełnie zaniknie w ogarniającym nas postępie cywilizacyjnym. Takie wydarzenie może być jedną z ostatnich okazji, aby zapoznać się z naszą tradycją oraz zapamiętać stare czasy i kulturę.

Spektakl przeniesie widza w świat współcześnie niezrozumiałych i wymierających obrzędów i symboli. Dożywocie babki odpowie na pytania, które dla współczesnego człowieka mogą być zagadkowe i niekiedy szokujące. Pokaże, co dla człowieka znaczy strata majątku ziemskiego, przejście na utrzymanie rodziny, pójście na żebry, trudy utrzymywania gospodarstwa z dnia na dzień.

Zespół, jako teatr obrzędowy, przedstawia stare obrzędy, rytuały oraz obyczaje, jakie wiążą się z dziedzictwem kulturowym i tradycją. Praca grupy została uhonorowana Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej, a na 28. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie spektakl zajął I miejsce.

7 marca, godz. 8.30 i 10.30, CKiS Scena Teatralna Miasta Siedlce (ul. Bpa Świrskiego 31).
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.005 sekund