Drukuj

Po prostu świetna sztuka

Teatr: Bartek Szumowski
Scenariusz dla trzech aktorów
Scenariusz dla trzech aktorów
Dla jednych - tekst legenda, dla innych - genialna obsada, dla pozostałych wreszcie - przedstawienie, które potrafiło nie zejść z afisza tego samego teatru przez ponad 20 lat. A mówiąc jeszcze krócej: Scenariusz dla trzech aktorów wkrótce w Siedlcach!

Można, za recenzentami, powiedzieć, że sztuka Bogusława Schaeffera to "teatr w teatrze", "groteskowa wizja ograniczeń twórczości scenicznej, sąd nad kulturą współczesną". Można też dodać, iż jest "pograniczem absurdu i rzeczywistości, niepowtarzalną, dowcipną grą ludzi teatru prowadzoną z inteligentnym widzem". Albo się z tym nie zgodzić, pisząc, jak inny z dziennikarzy, że Scenariusz dla trzech aktorów "przyciąga i bawi widownię, wcale nie tylko tę najbardziej wyrobioną i wyrafinowaną".

Ale chyba prościej będzie stwierdzić, że autor napisał tekst po latach współpracy z krakowskimi aktorami: braćmi Mikołajem i Andrzejem Grabowskimi oraz Janem Peszkiem. Zawarł w niej więc swoje obserwacje na temat ich podejścia do zawodu, ale też marzeń, wzajemnych kłótni czy masek, jakie zakładają na scenie i poza nią. A każdy z nich jeszcze bardziej wypełnił przedstawienie samym sobą, bo Scenariusz w ich wykonaniu to nie tylko doskonały tekst, ale również improwizacja.

Choć sztuka doczekała się wielu inscenizacji, to właśnie ta z Grabowskimi i Peszkiem jest uważana za najsłynniejszą i najlepszą. Smaczku dodaje jej fakt, że na macierzystej scenie krakowskiego Teatru STU Scenariusz dla trzech aktorów pobił wszelkie rekordy długości wystawiania. Zresztą, również poza nią był nie mniej popularny, bo doczekał się między innymi wersji telewizyjnej. Najwyraźniej nie znudził także trójki jego bohaterów, bo choć od premiery zdążyli się zmienić nie tylko, jeśli chodzi o wygląd, potrafią, jak Jan Peszek, mówić: - To jest po prostu świetna sztuka, która się nie starzeje, choć my jesteśmy coraz starsi. Poza tym Mikołaj, jako reżyser, ma taką cechę, że obojętnie, czy robi Moliera, czy Schaeffera, to jest zawsze bardzo blisko ludzi, a publiczność potrafi to docenić.

Czy siedlecka publiczność przyłączy się do rzeszy zachwyconych Scenariuszem w wykonaniu tych trzech panów? Czy dostrzeże w niej "sąd", "wizję" i "grę", czy może tylko kolejną śmieszną sztukę z "facetem, co grał Ferdka Kiepskiego"? Sam chętnie sprawdzę 28 maja na scenie Centrum Kultury i Sztuki.

28 maja, godz. 17.00, 19.30, CKiS Scena Teatralna Miasta Siedlce
(ul. Bpa Świrskiego 31), bilety: 85 zł, 75 zł, 65 zł.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.008 sekund