Drukuj

W tancbudzie tango

Koncerty: Agnieszka Janiszewska
Milena Madziar
Milena Madziar
Młoda dziewczyna, pracująca w żydowskiej tancbudzie, za pomocą pieśni w rytmie tanga opowiada różne historie z życia wzięte. Ten znakomity recital będzie gwoździem programu promocji książki Dziennik Anny Kahan.

Na scenie w roli głównej Milena Madziar - aktorka związana z teatrem ES. Premiera spektaklu odbyła się we wrześniu 2009 r. Minęło wystarczająco dużo czasu, aby można było dokonać pewnych podsumowań. Z perspektywy czasu widać, że był to niewątpliwy sukces.

Całość powstała dzięki ogromnemu wysiłkowi całego zespołu, reżysera Andrzeja Głowackiego oraz Waldemara Koperkiewicza - kierownika muzycznego. W recitalu bierze udział 7 artystów. Obok śpiewającej Mileny Madziar na scenie występują również: Krzysztof Chromiński - fortepian, akordeon, Andrzej Maleńczuk - gitara, Robert Protasewicz - perkusja, Marek Matwiejczyk - bas, Waldemar Koperkiewicz - gitara oraz Robert Bielak - skrzypce.

Tancbudowy repertuar, zebrany i przetłumaczony z języka jidysz przez Andrzeja Głowackiego, to 13 utworów. Część utworów to smutne pieśni wykonywane przez mieszkających w gettach muzyków. Tragiczna historia Żydów odbija się w każdej nucie. Jednak spektakl ten to przede wszystkim pieśni o miłości. Bo miłość wszędzie jest taka sama. Nie zna podziałów rasowych, narodowych czy religijnych - mówi Milena Madziar.

Dziennik Anny Kahan to nowość wydana przez stowarzyszenie tutajteraz. Autorka urodziła się w Siedlcach w 1901 roku. Rodzina mieszkała przy ulicy Jatkowej 8 (obecnie Czerwonego Krzyża). Po wybuchu I wojny światowej Anna rozpoczęła pisanie dziennika, który obejmuje okres od 31 grudnia 1914 roku do 26 września 1916, czyli do wyjazdu Anny z jej siostrą Brachą do Ameryki. Anna opisuje w nim życie codzienne niezamożnej rodziny żydowskiej w Siedlcach, wydarzenia wojenne, których była świadkiem, stosunki pracy w zakładzie kapeluszniczym, życie towarzyskie i kulturalne jej kręgu młodzieży oraz dzieli się wrażeniami z czytanej literatury. Anna udzielała się literacko jako poetka i powieściopisarka. Wydała cztery tomy poezji w jidysz i powieść w języku angielskim. W Polsce jest absolutnie nieznana. Przygotowanie i wydanie książki oraz organizacja spotkania promocyjnego została wsparta przez Urząd Miasta Siedlce.

Promocja odbędzie się w Pałacu Ogińskich. W ramach wydarzenia odbędzie się koncert, wystawa kapeluszy, degustacja dań kuchni żydowskiej oraz dyskusja na temat dziennika z udziałem zaproszonych gości.


18 kwietnia, godz. 18.00, Pałac Ogińskich (ul. Konarskiego 2), impreza otwarta, wstęp bezpłatny za okazaniem zaproszenia, które są do odebrania w siedzibie redakcji "Kultury Siedleckiej" (ul. Pułaskiego 11, wejście w bramie, I p.).
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.004 sekund