Drukuj

Siedlczanie lubią teatr

Wywiady: Agnieszka Janiszewska
Grzegorz Smarz (rys. Maciej Tołwiński)
Grzegorz Smarz (rys. Maciej Tołwiński)
Niebawem w Siedlcach rozpocznie się I Ogólnopolski Festiwal Teatrów Prywatnych "Sztuka Plus Komercja". Z Grzegorzem Smarzem - pomysłodawcą i współtwórcą tego wydarzenia - rozmawia Agnieszka Janiszewska.

Festiwal jest bardzo rozciągnięty w czasie. Wszystko można byłoby zmieścić w ciągu kilkunastu dni. Co za tym przemawiało?
Grzegorz Smarz:
Ekonomia. Baliśmy się, że ludzi nie będzie stać na zakup kilku biletów naraz. Festiwal, załóżmy, dziesięciodniowy mógłby po prostu nie wypalić ze względu na koszt tych wejściówek. Układając repertuar, mieliśmy na względzie umożliwienie miłośnikom teatru jak najszerszego dostępu do spektakli konkursowych oraz pozakonkursowych w ramach festiwalu.

Sprzedaż ruszyła w czerwcu. Czy propozycja cieszy się zainteresowaniem publiczności?
G.S.:
Tak. Jest to dla nas miłym zaskoczeniem. Ludzie nie tylko rezerwują bilety, ale także dokonują już ich zakupu. Dużym zainteresowaniem cieszą się karnety, w tym przygotowana przez nas specjalna oferta związana z tym festiwalem ? ?fotel festiwalowy?. Te kilkanaście dni od rozpoczęcia sprzedaży pokazało na pewno jedno: siedlczanie kochają teatr nawet pomimo dość wysokiej ceny biletów na niektóre spektakle.

Kto wpadł na pomysł, aby nawiązać współpracę z Emilianem Kamińskim?
G.S.:
Z Panem Emilianem Kamińskim, dyrektorem Teatru Kamienica w Warszawie, wspaniałym aktorem filmowym i teatralnym, współpracuję już od trzech lat. Wszystkie premiery Teatru Impresaryjnego Finestra gram właśnie u niego. Jest dobrym partnerem, bo sam prowadzi teatr prywatny i wybiera repertuar z najwyższej półki. Zależało mi, aby to właśnie on został patronem artystycznym festiwalu.

Zdecydował się od razu czy miał pewne wątpliwości?
G.S.:
Miał wiele uwag do tego przedsięwzięcia. Jest osobą, która zawsze zastanawia się nad każdym pomysłem. Nie inaczej było z I Ogólnopolskim Festiwalem Teatrów Prywatnych "Sztuka Plus Komercja". Spotkaliśmy się kilkakrotnie, aby omówić projekt i określić jego ogólne założenia. Jak sam mówił - on nie wie co to jest komercja.

W roku ubiegłym uczestniczyliśmy w Festiwalu Komedii Teatralnych "Śmichy-Chichy". Czego zabrakło w tamtym festiwalu, a co jest tutaj?
G.S.:
Ten festiwal oparty jest na całkowicie innej formie. Chyba największą różnicą jest fakt, że do nadchodzącego festiwalu sztuki zostały zakwalifikowane w formie konkursu. Przez kilka miesięcy wpływały zgłoszenia spektakli konkursowych. W tym okresie skrupulatnie analizowaliśmy dotychczasowe recenzje tych sztuk, nasi przedstawiciele mieli również okazję widzieć zakwalifikowane pozycje na własne oczy. Do tego festiwal ma formułę konkursową. Widzowie będą brali w nim czynny udział poprzez m.in. rozmowę z aktorami, reżyserami czy producentami oraz głosowanie, gdzie publiczność wg własnego uznania przyzna nagrodę najlepszemu spektaklowi konkursowemu w ramach festiwalu. Program całości jest dobrany tak, aby każdy wybrał coś dla siebie, bo z pewnością jest w czym wybierać.

To jest wykonalne? Przygotować festiwal dla każdego?
G.S.:
Myślę, że tak. Młodzi będą bardziej zainteresowani Lady Fosse 2 czy spektaklem z Kasią Glinką, a Krystyna Sienkiewicz i Jan Kobuszewski spotkają się z zainteresowaniem starszych odbiorców. Jest wyższy poziom sztuk, bo publiczność została już przyzwyczajona do pewnego pułapu jakości.

Co masz na myśli mówiąc, że publiczność została przyzwyczajona?
G.S.:
Ludzi trzeba zarazić teatrem! Jeśli idąc do teatru fajnie się bawią, zapominają o swoich problemach, mają dobrą rozrywkę, to ci ludzie wrócą.

Czy przewidzieliście jakieś nagrody?
G.S.:
Tak, ale nie możemy jeszcze ich zdradzić. Na pewno będzie to nagroda dla zespołu lub teatru, która będzie przekazana na cel charytatywny. Warto wspomnieć, iż wyboru najlepszego spektaklu, najlepszej aktorki lub aktora oraz najlepszego plakatu reklamowego dokona jury festiwalu. Swój udział w wyborze będzie miała również, jak wspomniałem wcześniej, publiczność. W ostatnich dniach zmieniliśmy nieco formułę głosowania, obawialiśmy się bowiem, że głosowanie przez stronę internetową nie do końca może się sprawdzić, chociażby ze względów technicznych. W związku z tym publiczność głosować będzie bezpośrednio po każdym spektaklu konkursowym.

Dlaczego festiwal, a nie jak do tej pory kolejne spektakle?
G.S.:
Chciałem stworzyć własną ideę i coś, co będę mógł kontynuować w latach kolejnych. Przede wszystkim chcę zrobić podsumowanie, kontynuować pomysł i zapoczątkować festiwal, który odbywać się będzie co roku. Krystyna Janda, Emilian Kamiński i wiele innych osób poparło nasz pomysł. I z tego jestem ogromnie rad.

Ludzie mają taką naturę, że lubią narzekać. Nie boisz się krytyki?
G.S.:
Krytyka jest, była i będzie - to naturalne. Od stycznia spotykałem się np. z zarzutami dotyczącymi małej intensywności spektakli sprowadzanych przez nas, tj. Teatr Impresaryjny Finestra, na deski Sceny Teatralnej Miasta Siedlce. To było celowe działanie. Chcieliśmy w ten sposób wytworzyć atmosferę oczekiwania na nadchodzący festiwal. Mam jednak nadzieję, że propozycja ta przypadnie do gustu każdej widowni.

Dlaczego Siedlce?
G.S.:
Centrum Kultury i Sztuki jest przepiękne, poza tym pod względem technicznym nie będę miał problemu z żadnym spektaklem i to jest duży plus. Kolejnym atutem jest bliskość Warszawy, a więc łatwiej jest m.in. zaangażować media warszawskie, ogólnopolskie. Co najważniejsze, siedlczanie chodzą do teatru!

A wspomniane jury? Kto będzie oceniał spektakle?
G.S.:
W obecnej chwili trwają ostatnie ustalenia. Jego skład ogłosimy na przełomie sierpnia i września na oficjalnej stronie festiwalu.

Jak jednym zdaniem zaprosiłbyś na festiwal?
G.S.:
Nadchodzący festiwal to niezwykła gratka dla miłośników teatru, spotkanie z najlepszymi aktorami w kraju oraz produkcjami, które od lat cieszą się ogromną popularnością na deskach ogólnopolskich teatrów, z pewnością jest to wydarzenie obok którego nie można przejść obojętnie.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.017 sekund