Drukuj

Jak wydoić Pegaza?

Komentarz: Przemek Badowski
Badyl
Badyl
Tym razem w niniejszej rubryce poradniczej (o czym powszechnie wiadomo) dam radę wszelkim środowiskom twórczym w zakresie czerpania korzyści majątkowych z twórczości własnej. Rzecz jest banalnie prosta. Otóż należy Pegaza mocno złapać za cycki i regularnie ciągnąć w swoją stronę.

Przyczyną mojego zainteresowania tematem, skutkującego bogactwem kolejnych cennych rad, stał się cykl spektakli "Sztuka Plus Komercja". Na spektaklach oczywiście nie byłem, ale już sama refleksja nad nazwą cyklu okazała się niezmiernie zapładniająca. Powszechnie wiadomo, że najbardziej płodny jest artysta głodny jak pies. Ja zaś odkryłem, że prawdziwą sztuką jest na sztuce zarobić. I przeżyć! A tak się jakoś pechowo składa, że wielu genialnych artystów największymi sukcesami mogło się w pełni cieszyć dopiero po śmierci. Dzieła zbijały kokosy na aukcjach, podczas gdy oni sami nie czerpali już chyba z tego większej satysfakcji. Jak to zmienić?

Jak na wstępie - trzeba już za życia złapać Pegaza za wymiona i ciągnąć! W tym celu należy zbliżyć się do organów władzy bądź sfer biznesowych. W czasach kulturalnie bardziej wyrafinowanych tą drogą udawało się wiele podmiotów twórczych - na dworach królewskich czy choćby magnackich. To dobra droga. Przy okazji nie zawadzi (z przyzwoitości czystej) popełnić mecenasowi panegiryk, epos czy choćby portret. Zaś takie np. portrety mecenasa, nie dość że w sposób oczywisty upiększą ściany w urzędzie czy firmie, to jeszcze pozwolą mu mieć oko na wszystko. Jeśli dzieło się spodoba, można liczyć na lepszy dostęp do Pegazowego cycka ? w strukturze domu kultury, w postaci grantu czy stypendium. I na tym właśnie polega prawdziwa sztuka.

I jakże mizerny z tej perspektywy wydaje się gołodupiec Diogenes z Synopy, który całe życie przeżył w drewnianej beczce pod Atenami! Któregoś razu Platon spotkał Diogenesa, gdy ten w strumieniu płukał warzywa. - Gdybyś był dworzaninem, nie musiałbyś płukać warzyw - powiedział mu. - Gdybyś płukał warzywa, nie musiałbyś być dworzaninem - odparł Diogenes.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.012 sekund