Drukuj

Gala gwiazd

Teatr: Agnieszka Janiszewska, Iza Kuniewicz
Od września do grudnia na deskach siedleckiego Centrum Kultury i Sztuki trwał I Ogólnopolski Festiwal Teatrów Prywatnych "Sztuka Plus Komercja". Wraz z jego finałem pojawiło się pytanie, więcej było sztuki czy komercji?

Pierwsza edycja imprezy zgromadziła gwiazdy polskiego aktorstwa, m.in.: Krystynę Jandę, Jana Kobuszewskiego, Rafała Królikowskiego, Hannę Śleszyńską, Emiliana Kamińskiego, Pawła Małaszyńskiego, Agatę Kuleszę czy Tomasza Kota. Dla wielu te nazwiska to dowód wysokiego poziomu festiwalu. Zainteresowanym podpowiadały też, jakie propozycje wybrać z oferty akcji "Sztuka Plus Komercja".

Była jednak grupka osób, która nie mogła opuścić ani jednego spektaklu. Mowa o festiwalowym jury, w którym zasiedli: Anna Sochacka - wiceprezydent Siedlec, Edward Księżopolski - właściciel drukarni "Iwonex", ks. Sławomir Kapitan - dyrektor Katolickiego radia Podlasie, Mariusz Orzełowski - dyrektor CKiS im. Andrzeja Meżeryckiego Sceny Teatralnej Miasta Siedlce, Dariusz Taraszkiewicz - reżyser teatralny i Tomasz Markiewicz - krytyk, dziennikarz "Tygodnika Siedleckiego".

Komu udało się zawładnąć sercami jurorów, mogliśmy dowiedzieć się podczas uroczystej gali wieńczącej festiwal. Najlepszym aktorem festiwalu został Tomasz Kot, natomiast wśród spektakli najlepiej wypadły "Testament cnotliwego rozpustnika" i "I love you". Do głosu dopuszczono również publiczność, której głosy były zbierane do szklanej kuli po każdym spektaklu. Oficjalną galę zakończenia Festiwalu poprowadzili aktorzy Marzanna Graff oraz Aleksander Mikołajczak. Wieczór rozpoczął utwór muzyczny, skomponowany specjalnie na tę okazję i wykonany przez Mariusza Orzełowskiego, a uświetnił recital "Śmiechoterapia" królowej polskiego teatru Krystyny Sienkiewicz, a także koncert Małgorzaty Lewińskiej.

Bywalcy imprez, a szczególnie różnego rodzaju gal i premier z pewnością nie byli zaskoczeni tym show. Jako że gala to czas podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu festiwalu, wzajemne komplementy i przemowy nie miały wręcz końca. Szkoda, bo w natłoku pochwał umykają czasem ciekawe punkty programu, jak wspomniana kompozycja. Festiwal i zwieńczająca go gala stał się kolejną tubą pochwalną dla osiągnięć CKiS. Tym razem sukces osiągnięty został dzięki współpracy CKiS z Teatrem Impresaryjnym Ale!Teatr. Gala trwała 1,5 godziny. Scenariusz przygotowany został przez Grzegorza Smarza - dyrektora Ale!Teatr i Marzannę Graff. Gwoździem programu była oczywiście Krystyna Sienkiewicz.

Festiwal, jak na pierwszą edycję, wysoko postawił sobie porzeczkę w... komercji. Na szczęście profesjonalizmu i jakości sztuk trudno było cokolwiek zarzucić. Znalazły się tam jednak przede wszystkim pozycje gwarantujące wysoką frekwencję, wśród których przeważały komedie z obsadą z serialowych gwiazd. Choć trzeba oddać sprawiedliwość organizatorom i podziękować za mistrzowski monodram "Ucho, gardło nóż" Krystyny Jandy czy "Wydmuszkę" według scenariusza Marcina Szczygielskiego. Czy sztuki takie jak wspomniany monodram pojawią się w programie kolejnej edycji? Organizatorzy przyznają, że publiczność oceniła ją bardzo słabo... z wyjątkiem tych, którzy zostali do końca.

Światło na podejście organizatorów do tego festiwalu rzuca też dobór jury. Trudno było szukać tam znawców teatru. Może poza cenionym reżyserem teatralnym Dariuszem Taraszkiewiczem, który dbał, by ocena jury była profesjonalna. Taki dobór jury umniejszyć może rangę festiwalu na szczeblu ogólnopolskim, podważając opinię, że mamy do czynienia z w pełni profesjonalnym konkursem.

Ciepłym akcentem jest natomiast fakt, że zgodnie z wcześniejszym założeniem nagrody zostały przekazane na szczytny cel ? Wioskę Dziecięcą "SOS" w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Przystań".

Kolejna edycja festiwalu rozpocznie się jesienią. Na co postawią organizatorzy? Czy szalę przechyli sztuka, czy komercja? Jedno jest pewne: stawiają na znane nazwiska. A publiczność najbardziej lubi gwiazdy.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.004 sekund