Drukuj

Sztuka to jest również biznes

Wywiady: Agnieszka Janiszewska
Zenon Chodowiec
Zenon Chodowiec
Wszyscy widzimy, że siedleccy biznesmeni często wspierają kulturę. Nieczęsto jednak można ich usłyszeć, bo - także na łamach "Kultury Siedleckiej" - regularnie pojawiają się przede wszystkim wypowiedzi artystów, dyrektorów i animatorów. Z ogromną przyjemnością publikujemy więc pierwszy wywiad z cyklu "FIRMA PRZY JAZNA KULTURZE". Wierzymy, że współpraca biznesu i kultury może być bardzo owocna i satysfakcjonująca obie strony.

Redakcja "Kultury Siedleckiej"


Sztuka to jest również biznes

Z Zenonem Chodowcem, właścicielem firmy komputerowej "Chodrom", rozmawia Agnieszka Janiszewska.

Jak Pan ocenia zaangażowanie siedleckiego biznesu w wspieranie kultury?

Patrząc przez pryzmat swojej firmy i jej działalności, mamy pewien udział we wspieraniu kultury. Jeżeli natomiast podejdziemy do tego zagadnienia ogólnie,
okaże się, że w Siedlcach ten udział jest niewielki, a formy współpracy są płytkie. Można by było zrobić dużo więcej, na czym skorzystałaby i kultura, i biznes. Pole do działania jest bardzo szerokie.

Jakie korzyści mógłby odnieść biznes?
Wiele, poczynając od tych najprostszych form współpracy, czyli sponsoringu w zamian za reklamę. To z pewnością o wiele atrakcyjniejsza forma reklamy niż wieszanie plakatów na słupach. Ale są też inne formy współpracy biznesu i kultury. Na przykład warsztaty dla pracowników i przedsiębiorców, prowadzone przez osoby zaangażowane w działalność kulturalną.

Warsztaty dla pracowników? Jakie są tutaj korzyści dla biznesu?
Obcowanie ze sztuką to jeden z czynników, który korzystnie wpływa na kreatywność ludzi. Ma to później duży wpływ na innowacyjność firmy, co skutecznie przekłada się na konkurencyjność na rynku, skuteczność i sukces w biznesie.

A jak Pan ocenia tę drugą stronę: organizatorów i artystów, którzy zwracają się do Pana z ofertą sponsoringu lub prośbą o pomoc?
Najczęściej to najprostsze formy współpracy na zasadach sponsoringu. Propozycje, które do mnie docierają, nie wyczerpują możliwości tej współpracy.

A Pan? Co wpływa na Pana decyzję o wsparciu jakiejś inicjatywy?
Nie robię tego tylko ze względów biznesowych. Działanie na rzecz kultury sprawia mi satysfakcję. Jeżeli dodatkowo przekłada się to na jakąś formę promocji mojej firmy, jest naprawdę dobrze. Jednak korzyści biznesowe nie są najważniejszym czynnikiem. Ostatnio czytałem, że powstała galeria finansowana przez grupę biznesmenów. Tam odbywają się spotkania również dla pracowników. Jest tam prezentowana ciekawa szuka nowoczesna. To dobre dla środowiska biznesu, ale też dla artystów wystawiających tam swoje dzieła. Jednak świat sztuki nie powinien iść w kierunku całkowitego finansowania przez biznes.

Dlaczego? Widzi Pan jakieś zagrożenie?
Ukierunkowanie kultury na biznes może doprowadzić do sytuacji, że wszystko będzie podporządkowane regułom sprzedaży. W roli płatnika widzę również państwo i samorządy lokalne.

To kultura nie może działać według reguł biznesu? Zasad opłacalności, dostosowania swojej oferty do klienta, którym jest nabywca biletów?
Dobrze jest, kiedy bierzemy pod uwagę potrzeby lokalnej społeczności, jej zamożność czy zdolność percepcji. Ale powinniśmy zadbać również o tych o mniej popularnych gustach. Jestem głęboko przekonany, że sztuka, która nie ma szerokiego odbioru, powinna istnieć. Pamiętajmy, że tak naprawdę świat tworzą jednostki, ale te jednostki muszą się jakoś wykształcić, rozwijać od dziecka. To one potem prowadzą potężne firmy i korporacje.

A jeśli chodzi o odbiorców - sztuka powinna być bezpłatna czy płatna?
Myślę, że w większości przypadków powinna być płatna. W przypadku, gdy chcemy coś dać społeczeństwu, może to być za darmo. Mam tu na myśli młodzież i dzieci. Uczestniczenie w kulturze ma bardzo pozytywny wpływ na edukację i wychowanie, więc nie powinniśmy tego ograniczać. Ale jeśli na przykład ja chciałbym powiesić sobie jakiś ładny obraz na ścianie czy pójść na koncert, powinienem za to zapłacić adekwatną cenę. Nie zapominajmy, że sztuka to jest również biznes.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.011 sekund