Drukuj

Elegia o krowie w gumiakach

Komentarz: Przemek Badowski
Badyl
Badyl
Badyl da radę...

Karierę medialną zrobiła nasza krasula, że nie jeden by pozazdrościł.
Była obecna i w TVN24, i na internetowych forach. Może czas na zmianę
herbu?


Dziś polskie regiony rywalizują między sobą, niczym firmy na wolnym rynku.
Na front rzucają własne największe atuty, czyniąc z nich swą wizytówkę. A że
rubryka niniejsza ma do cna poradniczy charakter (o czym powszechnie wiadomo), takoż i na tym trudnym gruncie muszę? dać radę.

Potrzebujemy w tej walce totemu, który konkurował będzie (wygrywał!) z lokalnymi specjałami tej miary, co ser koryciński, oscypek a nawet bryndza podhalańska. Coś, co rozsławi nasz gród poza jego granicami, poza granicami powiatu, województwa, kraju, a z czasem również i galaktyki. Tak, również galaktyki. W końcu per aspera ad astra - głosili rzymianie (a później wymyślili pizzę). Pójdźmy ich śladem.

Zastanówmy się, co jest najlepiej rozwijającą się gałęzią siedleckiej produkcji. Pasztet drobiowy? Cynkowane kratownice z Mostostalu? Seryjni pedagodzy z UPH? Otóż nic z tych rzeczy! Tak naprawdę w Siedlcach dynamicznie rozwija się tylko kultura. I choć depcze jej po piętach równie prężnie rozwijająca się sieć szmateksów, to jednak właśnie z kulturalnej działalności możemy lepić swój rozpoznawczy totem. Zresztą moja propozycja jest w miarę zbieżna z linią magistratu, gdzie od lat mówi się o promocji przez kulturę. Dlatego też postuluję o jeszcze większe zaangażowanie twórcze na tym odcinku. Potrzebujemy więcej np. Akademickich Szans na Sukces (na modłę telewizyjnej Szansy na Sukces), więcej siedleckich Rock Open Air Festiwal (na modłę innych Open Air), więcej Studenckich Piwnic (na modłę innych piwnic), więcej debat o siedleckiej kulturze (na modłę debat o kulturze) oraz wszelkiej maści kopii imprez, do których dodamy tylko określenie "siedlecki/cka/ckie". I głupoty wygaduje pan pisarz Szczepan Twardoch, wyznając: Jak słyszę, że ktoś jest jakimś polskim kimś tam, to mnie cholera bierze, bo to jest uwłaczające, prowincjonalne i w sumie żałosne, jakkolwiek nie byłyby zaszczytne te porównania w intencji porównującego.

My w Siedlcach wiemy dobrze, że jak się nie wietrzy w pokoju, to ma się lepsze sny. Dobranoc.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.008 sekund