Drukuj

Piękna dolina

Literatura: Redakcja
Co może zachęcić do wyprawy w nadbużańską dolinę? Z pewnością dwujęzyczny album "Nad Bugiem", wydany przez Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Regionów Nadbużańskich.

Jest to jedno z największych stowarzyszeń samorządowych, obejmujące znaczną część tzw. ściany wschodniej Polski. Jego działalność wynika z pasji i przekonania do unikalnych walorów regionu. Stowarzyszenie podejmuje inicjatywy służące promocji Doliny Bugu. Największym skalą i zakresem przedsięwzięciem był projekt "Bug - rajem dla turysty", w ramach którego powstał m.in. liczący 81 km szlak kajakowy wyposażony w 7 marin na polskim odcinku Bugu, 6 punktów informacji turystycznej oraz Park Historyczno- Kulturowy "Bug - pogranicze kultur i religii" w Drohiczynie. Powstały turystyczne przeprawy promowe: Drohiczyn - Korczew, Gnojno - Niemirów oraz Zabuże - Mielnik. W Grannem utworzono Nadbużańskie Centrum Turystyczne. Powstał też 105-kilometrowy szlak rowerowy.

Publikacje takie jak "Nad Bugiem" stały się już tradycją Stowarzyszenia. Warto przypomnieć chociażby cykl "Pamiętniki nadbużańskie", czy też "Ocalić od zapomnienia" - uwieczniające zabytki architektury. Znajdziemy tu Bug portrecisty i mistrza pejzażu Stanisława Baja, malarza Antoniego Wróblewskiego, a także Artura Tabora - mistrza fotografii przyrodniczej.

Mottem naszych działań jest: "Bug niech nie dzieli, niech łączy - ludzi, miasta, regiony i państwa". Wierzę, że udaje nam się wciąż łączyć, mimo różnic. Ale różnice w tym przypadku są zaletą, a nie wadą. Bo ze ścierania się różnych poglądów i odmiennych spojrzeń na ten sam temat, rodzi się twórcza współpraca.
Cezary Starczewski, prezes Stowarzyszenia Gmin, Powiatów i Regionów Nadbużańskich.

Dla czytelników "Kultury" mamy 10 albumów "Nad Bugiem" do wygrania w konkursie, którego zasady znaleźć można na naszej stronie kulturasiedlecka.pl
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.007 sekund