Drukuj

Sprawiedliwi bohaterowie

Artykuły: Redakcja
Uroczystość wręczenia odznaczeń
Uroczystość wręczenia odznaczeń "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"
We wtorek, 21 stycznia 2014 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Było to nie tylko wielkie wydarzenie dla odznaczonych i ich rodzin, ale także okazja do refleksji nad historią i człowieczeństwem.

Ambasador Izraela, Zvi Rav-Ner, wręczył pośmiertnie medale i honorowe obywatelstwo Izraela dwóm rodzinom Moskwiaków: Adeli i Kazimierzowi oraz Cecyli i Józefowi. Odznaczenia odebrali krewni bohaterów - Augustyn Jastrzębski i Edward Borkowski. Ambasadorowi towarzyszyły dzieci Jana Karpińskiego/Emanuela Alberga, który także korzystał ze schronienia u Moskwiaków. Andrzej Karpinski, Anna de Tusch-Lec oraz Elzbieta Kofman przyjechali na tę uroczystość z zagranicy i podkreślili, że gdyby nie bohaterstwo siedleckich rodzin, nie byłoby ich na świecie.

Honorowe obywatelstwo Izraela otrzymał pan Stanisław Leszczyński, który jako dziecko wraz z rodziną pomógł w oc
Uroczystość wręczenia odznaczeń
Uroczystość wręczenia odznaczeń "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"
aleniu przed zagładą kilkunastu Żydów. Rodzice pana Stanisława, Bolesław i Anna oraz bracia Franciszek i Józef zostali uznani "Sprawiedliwymi" w 1997 roku.

Zarówno ambasador Zvi Rav-Ner i prezydent Wojciech Kudelski podkreślali, że żyjemy w innych czasach i musimy robić wszystko, by stosunki między narodem Polski i Żydowskim układały się jak najlepiej.

Uroczystość zakończyła prezentacja fragmentów spektaklu "W tancbudzie tango" z Mileną Madziar w roli głównej.


strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.029 sekund