Drukuj

Odnajdź cząstkę siebie

Literatura: AJ
Ślady
Ślady
Wiśniewski jest autorem bardzo popularnym i chyba nie ma nikogo, kto chociażby nie słyszał o jego książce "S@motność w sieci". Najnowsza jego książka to zbiór utworów publikowanych przez ostatnie dwa lata na łamach miesięcznika "Pani". Ładnie opakowane, za nierozsądnie wysoką cenę, ponownie trafiają do czytelników.
Opowiadania są krótkie i treściwe. Poetycki ładny język sprawia, że czytając niemal fizycznie czujemy jak zagłębiamy się w świat ludzkich emocji. Skrajne uczucia - miłość, zdrada, zapominanie i poznawanie kołysze nas niczym rozchybotana na morzu łódź. Odkładając książkę nie sposób uniknąć refleksji i rozmyślań.
Książka byłaby idealna na spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Był taki kiedyś w Siedlcach. Zwarte i krótkie opowiadania, w których autor porusza życiowe dylematy, zapoznaje nas z kolejami ludzkich losów, ale czasem rzuca zaczepnie kontrowersyjny temat - są dobrym początkiem dyskusji. Bo przecież w każdym z nas jest trochę filozofa, psychologa i wieszcza.
Książka równie dobrze mogłaby mieć tytuł "Chwile", gdyż autor w kolejnych rozdziałach ukazuje nam jak ważne są właśnie krótkie chwile, ulotne spotkania i miniony czas. Są ważne, bo pozostawiają ślad, tęsknotę, żal, miłość i ciepło.
Trzeba przyznać, że Wiśniewski ma niezwykłą umiejętność "grzebania" w ludzkim
wnętrzu. Opowiadania przedstawione są głównie z perspektywy kobiet, bo nie ma co ukrywać - to proza dla kobiet i o kobietach. Pokazuje najbardziej skrywane, nieuświadomione często uczucia. A przede wszystkim ukazuje nam zasadę, mówiącą iż wszyscy ludzie, z pozoru różni, pragną tak naprawdę
jednego. Chcą kochać i być kochanym. Nie jest to może nowatorskie odkrycie, ale literatura jest pierwszorzędna.

Ślady, Janusz L. Wiśniewski, Wydawnictwo Literackie 2014, cena 28,00 zł.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.054 sekund