Drukuj

Siedlce Wampiryczne

Twórczość: Agnieszka Janiszewska
Siedlce Wampiryczne
Siedlce Wampiryczne
Siedlce, jak się okazuje, mają swoje skrzętnie skrywane, mroczne tajemnice... Ich szczegóły zdradzają poniekąd autorzy książki "Siedlce wampiryczne".

Wydawnictwo stowarzyszenia tutajteraz zaprasza na promocję książki "Siedlce wampiryczne". Trzy opowiadania, które się w niej znalazły, są pokłosiem konkursu literackiego zatytułowanego Wampiriacje ogłoszonego przez redakcję "Kultury Siedleckiej" w 2013 roku. Na zaproszenie odpowiedziało całkiem spore grono piszących. Autorami zwycięskich opowiadań są: Mariusz Majek, Wojciech Kobyliński CMF i D.A.Kowalczyk.

Jak można przeczytać we wstępie autorstwa Artura Ziontka "Opowiadania łączą dwa aspekty: Siedlce i grasujące po nich wampiry. Każdy zaś utwór jest inny, każdy godny uwagi, każdy wart przeczytania. Największą gratką lektura będzie oczywiście dla siedlczan, którzy z łatwością mogą prześledzić topografię miejsc rozgrywającej się akcji. W jednym z utworów - Człowieku ze srebrną trąbką - nie tylko siedleckie ulice i infrastruktura będzie rozpoznawalna. Autor snuje tu wszakże opowieść o wampirycznej sile, która z Instytutu Historii Akademii Podlaskiej poczyna wysysać naukowców, co
powoduje rozmaite obawy i rozterki dr. Babaja. (...) Inną propozycję wysuwa Mariusz Majek w Portrecie Diany. Osadza on swą opowieść w scenerii rozpalonego lata. Upał i żar lejący się z nieba - wielokroć podkreślane przez narratora - świetnie kontrastują z wydarzeniami, które mają miejsce wieczorem, nocą i w chłodnych podziemiach pałacu Ogińskich. (...) Jeszcze inaczej przedstawia swoje wampiry autor opowiadania Rodziny się nie wybiera. Przyjmują tu one klasyczny charakter znany z powieści Stokera."

Wydarzenie wzbogacone zostanie wystawą fotografii Ignacego Redesiuka - autora zdjęcia wykorzystanego na okładce książki - oraz pokazem wampirycznych slajdów zaprezentowanym przez grupę Wschodnie Projekty Fotograficzne. Całość podsumuje nastrojowy koncert Militio, wykonującego poetyckie teksty przy akompaniamencie małej fisharmonii i mandoliny. W jego baśniowej muzyce spotykają się inspiracje m.in. folkiem i muzyką sakralną z różnych stron świata. Militio jest autorem muzyki do krótkometrażowej animacji poklatkowej "Czas snu" (2013) autorstwa Khan. Obecnie nagrywa swoją debiutancką płytę.

5 września 2014, godz. 19.00, promocja książki "Siedlce wampiryczne", Galeria Kultura (ul. 3 Maja 44/2, wejście od ul. Kilińskiego), wstęp wolny.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.042 sekund