Drukuj

Siedlce wampiryczne, czyli nietypowy przewodnik po mieście

Literatura: Rafał Dmowski
Siedlce Wampiryczne
Siedlce Wampiryczne
Na siedleckim rynku wydawniczym ukazała się kolejna książka z naszym miastem w tle. Po tomie „Pan Samochodzik i E l Greco” Jakuba Czarnego i sensacyjno-obyczajowych powieściach Marioli Zaczyńskiej, tym razem są to opowiadania o siedleckich wampirach. Obok tej książki nie da się przejść obojętnie. Wzrok przyciąga już okładka autorstwa Ignacego Redesiuka, choć trzeba chwili, by na niezwykle nastrojowym zdjęciu rozpoznać ratusz Jacek od strony fontanny.

Poprzedza je wstęp autorstwa Artura Ziontka, który zaznaczył: „Opowiadania łączą dwa aspekty: Siedlce i grasujące po nich wampiry. Każdy zaś utwór jest inny, każdy godny uwagi, każdy wart przeczytania. Największą gratką lektura będzie oczywiście dla siedlczan, którzy z łatwością mogą prześledzić topografię miejsc rozgrywającej się akcji. W jednym z utworów – „Człowieku ze srebrną trąbką” – nie tylko siedleckie ulice i infrastruktura będą rozpoznawalne. Autor snuje tu wszakże opowieść o wampirycznej sile, która z Instytutu Historii Akademii Podlaskiej poczyna wysysać naukowców...”. Cóż można dodać do tych słów, chyba tylko to, że nie radzę jej czytać tym, którzy mają coś do zrobienia. Gdy wziąłem książkę do rąk nie mogłem się od niej oderwać i dopiero budzik przypomniał mi o tym, że miałem wstać, choć de facto wcale się nie położyłem.

Dla mnie siedleckie wampiry były drugorzędne, urzekły mnie zaś znakomite opisy mego rodzinnego miasta, tak sugestywne, że oczami wyobraźni widziałem dobrze znane mi budynki i ulice. Bo jak tu nie przenieść się do lat młodości skoro M. Majek pisze o Siedlcach, których już nie ma, a które tak samo zapamiętałem. Z zaciekawieniem czytałem też opis sytuacji w mym macierzystym Instytucie Historii w czasach Akademii Podlaskiej. Fikcja literacka wzięła tu górę nad dobrze znaną mi instytutową rzeczywistością. Jednak mimo zastrzeżenia, że „wszelkie podobieństwo do osób i instytucji jest zupełnie przypadkowe” można rozpoznać niektóre postaci, choć autor zadbał, by pomieszać ich nazwiska i funkcje. Ech, gdybym tylko mógł dorwać w swe ręce piszącego pod pseudonimem autora, może wydusiłbym z niego, kim jest człowiek ze srebrną trąbką.

Siedlce wampiryczne, wyd. stowarzyszenie tutajteraz, Siedlce 2014, cena 25 zł.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.007 sekund