Drukuj

Wojenne losy

Literatura: Rafał Dmowski
Nie było kiedy płakać
Nie było kiedy płakać
Na rynku wydawniczym pojawiły się dwa tomy książki „Nie było kiedy płakać. Losy rodzin polskich wypędzonych z Zamojszczyzny 1942-1943”. To kolejny owoc pracy dr Beaty Kozaczyńskiej, która od wielu lat zajmuje się tematyką gehenny Dzieci Zamojszczyzny. Temu tematowi poświęciła ona już kilka książek, kilkadziesiąt artykułów naukowych i popularno-naukowych oraz wystawę „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny”.

Autorka napisała we wstępie: „Celem niniejszego opracowania jest ukazanie różnorodności losów rodzin polskich wysiedlonych z Zamojszczyzny w latach 1942-1943 przez pryzmat indywidualnych przeżyć i doświadczeń. W większości są to wspomnienia osób będących wówczas dziećmi. Dodatkowo uwzględniono też relacje i wspomnienia innych świadków, głównie osób zaangażowanych w akcję pomocową na rzecz ludności wysiedlonej z Zamojszczyzny. Nie ingerowano w język oraz merytoryczną treść, zachowując ich oryginalny i niepowtarzalny charakter”.

Akcją wysiedleńczo-kolonizacyjną objęto około 110 tys. Polaków, w tym około 30 tys. dzieci. Najnowsza książka to dokonany przez redaktorkę wybór kilkunastu relacji osób wysiedlonych z Zamojszczyzny. Źródłem są dokumenty przechowywane w zbiorach Archiwum Państwowego w Zamościu, Państwowego Muzeum na Majdanku, Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” oraz wypowiedzi zgromadzone przez badaczkę. Relacje lub ich część dotyczą wielu miejscowości, m.in. Zamościa, Siedlec, Mrozów, Stoczka Łukowskiego, Kałuszyna, Zwierzyńca, Pilawy oraz obozów na Majdanku, w Oświęcimiu i kilku miejscowości na terenach Niemiec.

Książkę wzbogacają, nigdy dotychczas niepublikowane, rysunki dzieci ze szkół podstawowych z województwa lubelskiego wykonane w 1946 r., pochodzące ze zbiorów Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz zdjęcia ze zbiorów różnych instytucji i osób prywatnych.

Jako siedlczanin liczę, że ukaże się kolejny tom dotyczący Siedlec i powiatu siedleckiego, zawierający więcej relacji zarówno Dzieci Zamojszczyzny jak i osób, które im pomagały.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.005 sekund