Drukuj

Czas to abstrakcja

Przestrzeń miejska: Przemek Iwanek
Klasyczny stereotyp na temat południowców: spóźniają się i nie przywiązują wagi do upływu czasu - w przeciwieństwie do, na przykład, naszych zachodnich sąsiadów, znanych ze skrupulatności i dokładności. Jak się okazuje, istnieje jeszcze trzecia opcja: miejsca, gdzie czas płynie na skos, do których możemy zaliczyć Siedlce.

Zamiłowanie do zegarów jest ostatnio w modzie. Wielu facetów lubi pochwalić się swoim zegarkiem, co czasami bywa niebezpieczne (patrz przykład byłego ministra). Przyznaję, sam patrzę na zegarki z przyjemnością. Poniekąd odruchowo przyglądam się potem zegarom miejskim, co akurat w Siedlcach wprawia mnie w nastrój lekko abstrakcyjny. Przechodzę obok ratusza i zerkam na wieżę, by sprawdzić godzinę. Kiwam głową z zadowoleniem - zgadzamy się z Jackiem, co do minuty. Gdy jednak dochodzę do centralnego skrzyżowania naszego miasta (więzienie kontra bank), nastrój ulega zachwianiu. Elektroniczny zegar z wesołym kurczaczkiem wskazuje 15:34, podczas gdy u mnie ledwo wpół do. Czasomierz obok Skweru Niepodległości umieszczony nad mapą wzmaga jeszcze niepokój: jest 9 minut później niż myślałem. Szybszym krokiem ruszam pod Atlas. Tu zegar pokazuje punktualnie 12:00. Stale. Od kilku lat. Najwidoczniej w tym miejscu ciągle jest południe (ew. północ - gdy jest ciemno). Nastrój abstrakcyjny narasta. Ostatnia szansa: zegar słoneczny. On mnie nie okłamie. Niestety: słońca nie ma. Przypadek? Nie sądzę. Ktoś w tym mieście spiskuje przeciw rzeczywistości. Muszę opanować mętlik w głowie. Układam pytania, które pomogą mi wyjaśnić, co się dzieje. Okazuje się, że oglądanie filmów SF nie było stratą czasu!
Pytanie 1: Czy niezauważenie przeskakuję w czasie?
Pytanie 1: Czy być może Siedlce nadmiernie zbliżyły się do czarnej dziury, co zagięło czasoprzestrzeń?
Pytanie 2: Czy czas płynie inaczej, gdyż w Siedlcach obowiązują prawa inne niż fizyczne?
Ostatnie pytanie nie jest całkiem pozbawione sensu, bo np. prawa logiki również tu nie obowiązują. Niestety, nie wiem komu zadać te nieco abstrakcyjne pytania. Pocieszam się tym, że jak twierdzą ewolucjoniści, zdolność abstrakcyjnego myślenia odróżnia nas od zwierząt. Idąc tym tropem, siedlecka nieliniowa wersja czasu jest miarą rozwoju cywilizacyjnego miasta. Kończąc ten filozoficzny wywód, gratuluję nam wszystkim życia w tak niebanalnym miejscu na Ziemi.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.007 sekund