Drukuj

Zgorszymy nienormalnych

Koncerty: Joanna Kurowska-Śledź
Zgorszymy nienormalnych
Zgorszymy nienormalnych
Kolejny raz jedna z legend polskiego rocka – „Kontestatorzy” dadzą o sobie znać siedleckiej publiczności. 10 kwietnia w pubie Pięć Sztuk zagości kultowy zespół Róże Europy. Wiele o nas samych możemy wyczytać między wierszami ich piosenek. Są one odzwierciedleniem rzeczywistości, w której żyjemy; ich przesłania są uniwersalne – lub może problemy XX wieku są nadal aktualne w XXI.

W latach 80-tych i w pierwszej połowie 90-tych byli zaliczani do najpopularniejszych polskich zespołów. Od początku są wierni nurtowi garażowego rock n rolla i collage rocka z elementami muzyki pop, natomiast proste formy muzyczne to ich zdecydowany atut. Zespół Róże Europy założyli 13 grudnia 1983 roku Piotr Klatt oraz Piotr Frąckiewicz. Później w różnych okresach trzon bandu stanowili m.in. Artur Orzech, Michał Grymuza, Grzegorz K. Witkowski, Maciej Ochman oraz Arkadiusz Żurowski i Dariusz Kąkol. 5 sierpnia 1985 roku grupa zaprezentowała się na żywo w Jarocinie. Byli już wtedy znani z dwóch utworów: „Za coca-colę i miłość” oraz „Jego uszy są diabelskie”, które znalazły się na debiutanckim albumie „Stańcie przed lustrami” (1988), a już rok później ukazała się druga płyta „Krew M. Monroe”.

Dwa lata później, w 1991 roku, Róże Europy nagrały „Radio Młodych Bandytów”, z kolei w 1992 stworzyły najbardziej znaczący w ich karierze album „Poganie! Kochaj i Obrażaj”. Do studia zespół zaprosił gitarzystę Kobranocki, Adama „Burzę” Burzyńskiego oraz stojącą u progu kariery wokalistkę Edytę Bartosiewicz. To ona jest właścicielką damskiego głosu w oryginalnym wykonaniu utworu „Jedwab”, który stał się największym przebojem zespołu. Apogeum popularności grupy nastąpiło zatem za sprawą piosenki, która tak naprawdę została losowo wybrana na singiel promujący krążek. Płyta biła rekordy sprzedaży. Dużą popularnością cieszyły się również inne kawałki: „Kontestatorzy”, „Grafika” i „Wesołych Świąt”. Kolejnym owocem pracy był album koncertowy zatytułowany „Marihuana” (1993), a w 1995 roku wydany został „Kolor”, który nieco odbiegał stylem od dotychczasowego kanonu, jaki preferowali muzycy. Rok 1996 to data premiery krążka „Bananowe drzewa”, a 1999 – kompilacji „Gold” z największymi przebojami. W 2005 Róże Europy dołączyły do artystów, których dorobek wszedł w skład serii „Złota Kolekcja”; kolejna składanka oprócz klasyków zawierała dwa nowe utwory: „Teraz” i „Kosmetyki”. W 2006 roku światło dzienne ujrzał kolejny longplay „Ósemka”. 9 krążek studyjny ukazał się 13 grudnia 2013, w 30-lecie zespołu. Nowy materiał stanowiło dwanaście piosenek nigdzie wcześniej nie publikowanych. W roku 2014 muzycy odbyli trasę klubową zatytułowaną „Zmartwychwstanie”, razem z T omem Pacano (gitara) ze składu Sidneya Polaka i B artkiem Kapsą (perkusja) z grupy Something Like Elvis. Na przestrzeni lat dokonywały się zmiany personalne. Obecny skład zespołu to: Piotr Klatt – wokal, Darek Osiński – gitara basowa, Karol Szolz – gitara, Bartek Kapsa – perkusja, Bartosz Wawrzyniak – gitara.

10 kwietnia 2015, koncert zespołu Róże Europy, Pub Pięć Sztuk (ul. 11 Listopada 23), bilety 35 zł.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.022 sekund