Drukuj

Grunwald - 600 lat chwały

Wystawy: Redakcja
Grunwald - wystawa
Grunwald - wystawa
Z okazji, obchodzonej w tym roku, sześćsetnej rocznicy Bitwy pod Grunwaldem w Sali Widowiskowej "Podlasie", od 9 listopada, będzie można podziwiać wystawę "Grunwald - 600 lat chwały". Prezentacja została przygotowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych (AGAD) w Warszawie i Stowarzyszenie Miłośników Dawnych Dokumentów "Archivum Patriae".

Wystawa prezentuje najobszerniejszy i najcenniejszy zespół średniowiecznych traktatów międzynarodowych, których w takiej liczbie nie posiada żadna instytucja polska poza AGAD. Na szczególną uwagę zasługują dokumenty układów, zawieranych przez Polskę i Litwę z Zakonem w XIV i XV wieku oraz dokumenty wystawiane przez wielkich mistrzów krzyżackich, papieży, monarchów, królów i zaciężnych rycerzy.
Wśród eksponatów znajdują się m.in. reprodukcje fotograficzne ze skanów chorągwi krzyżackich, zdobytych pod Grunwaldem, wybrane fragmenty reguły Zakonu z XIII w., dokument cesarza Fryderyka II z 1226 r. oraz fragmenty kronik i roczników polskich z XV w. Część dokumentów posiada niewielkie rozmiary i dopiero ich powiększenie i umieszczenie na planszach pokazuje ważne detale, jak choćby lakowe pieczęcie, którymi opatrzone są pisma.
Wystawie towarzyszy rozbudowany katalog pt. Grunwald - 600 lat chwały (do kupienia, w cenie 25 zł) oraz projekcja filmu dokumentalnego opisującego stosunki polsko-krzyżackie u schyłku XIV i na początku XV wieku, który został zrealizowany na podstawie scenariusza dra Janusza Grabowskiego z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Organizatorzy wystawy to: Archiwum Państwowe w Siedlcach, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Urząd Miasta Siedlce.

Otwarcie wystawy 9 listopada o godz. 18.00, w Sali Widowiskowej ?Podlasie?. Wystawa będzie czynna do 30 listopada, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 ? 18.00, wstęp wolny.


strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.008 sekund