Drukuj

Wieczór z poezją chorwacką

Literatura: MBP
24 listopada siedlczanie mieli okazję uczestniczyć w "Wieczorze poezji chorwackiej", zorganizowanym przez Urząd Miasta Siedlce, Miejską Bibliotekę Publiczną w Siedlcach oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Imprezę zaszczycili swoją obecnością: Natalija Bukoveč-Osmicević - I sekretarz Ambasady Chorwacji w Warszawie oraz wybitni poeci: Sead Begovič, Ivan Kordič i Rade Jarak. Pretekstem do spotkania było ukazanie się Antologii poezji chorwackiej XX wieku - W skwarze słońca, w cieniu nocy, w wyborze i przekładzie Grzegorza Łatuszyńskiego. Najobszerniejszy dotąd, przegląd poezji chorwackiej minionego stulecia opatrzony jest interesującym wstępem i notami biograficznymi, zawiera 700 wierszy 132 poetów (w tym trzech obecnych na spotkaniu) i liczy 950 stron. To imponujący plon długoletniej pracy autora-slawisty, o bogatym dorobku translatorskim.
Gościom z dalekich Bałkanów towarzyszyli: Maria Siwkowska-Łatuszyńska - wydawca Antologii, prezes Oficyny Wydawniczej "Agawa" i Grzegorz Łatuszyński - autor tejże Antologii, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Państwo Łatuszyńscy przedstawili sylwetki największych indywidualności poezji chorwackiej XX wieku, nakreślili też kontekst historyczny, pozwalający lepiej zrozumieć jej całą złożoność i wielogłosowość. Przetłumaczone na język polski, wybrane z Antologii wiersze, z ogromnym wyczuciem czytała ceniona aktorka teatralna, telewizyjna i mistrzyni dubbingu - Elżbieta Kijowska. Goszczący na spotkaniu poeci zaprezentowali po kilka swoich utworów, także w języku ojczystym. Warto nadmienić, że znajomo zabrzmiała śpiewna mowa chorwacka, zachowująca rytmikę zbliżoną do języka polskiego.
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać szeroką panoramę chorwackiej poezji, z całym bogactwem form i treści. Z uwagą przysłuchiwali się strofom mówiącym o miłości, cierpieniu, samotności, nieuchronności losu, przywiązaniu do rodzinnej ziemi czy też o wstrząsających doświadczeniach wojny. Powody do wzruszeń dawał nie tylko kontakt z niesłychanie piękną poezją, której cały urok wydobył niepowtarzalny głos Elżbiety Kijowskiej, ale także żywiołowe dźwięki z bałkańskiego kręgu kulturowego, zaprezentowane po mistrzowsku przez Pawła Suleja (akordeon) i Macieja Szuksztula (skrzypce). - To był zniewalający koktajl - tak o mariażu dobrej poezji i pięknej muzyki, zaistniałym podczas spotkania, powiedziała Maria Siwkowska-Łatuszyńska.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.004 sekund