Drukuj

Kobiety bez mężczyzn

Literatura: MG

W kulturze perskiej funkcjonuje pojęcie szarm, które nakazuje kobietom uległość, małomówność oraz przyzwoitość. Ten społeczny nakaz, którego kobiety są zakładniczkami, Shahrnush Parsipur uczyniła tematem swojej książki.

Kobiety bez mężczyzn to opowieść o pięciu irańskich kobietach, które różnią się niemal wszystkim, ale jest coś co je połączy - to poszukiwanie wolności. Bohaterki, szukając niezależności, dotrą do ogrodu na przedmieściach Teheranu. Tam, każda z nich będzie próbowała określić swoją tożsamość.
Parsipur posługując się licznymi symbolami, balansując na granicy jawy i snu,
próbuje pokazać obłudę w realizowaniu społecznych norm. Norm, które przypisują kobietę do sfery prywatnej, uznając sferę publiczną za tę dostępną wyłącznie mężczyznom. To ograniczenie prowadzi do niemożności realizowania przez kobiety własnych pragnień. Antidotum na ten stan staje się w książce ucieczka. Stworzenie przez autorkę utopijnej wizji ogrodu, będącego przestrzenią dominacji kobiet, ma za zadanie pokazanie, że izolacja od świata zdominowanego przez mężczyzn jest tylko chwilowym rozwiązaniem. Parsipur sugeruje, iż tylko zakwestionowanie istniejącego podziału ról może przynieść trwałą zmianę.
Niezaprzeczalnym atutem tej książki jest uniwersalizm jej treści. Pomimo iż problem jest osadzony w konkretnych realiach (Iran, 1953 rok), to jednak treść jest zrozumiała i bliska także czytelnikowi, który wywodzi się z innej kultury.

Kobiety bez mężczyzn, Shahrnush Parsipur, Claroscuro, 141 s., cena: 33,00 zł
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.016 sekund