Drukuj

Czarny statek

Literatura: MG

Czarny statek to książka o jednostkowym dramacie uwikłanym w wydarzenia polityczne. Jej bohater żyje w kraju, w którym od wojny nie da się uciec.

Dlatego też powieściowy czas akcji nie został dokładnie sprecyzowany, ponieważ w Iraku wojna toczy się nieustannie. Główny bohater, to iracki uchodźca, którego poznajemy jako młodego chłopca. Kerim nagle traci ojca i z dnia na dzień musi przejąć jego dotychczasowe obowiązki. Od tej pory, to na nim będzie ciążył obowiązek zadbania o byt rodziny. Sytuacja, w jakiej znajduje się jego kraj oraz wydarzenia, jakie będą miały miejsce w jego życiu spowodują, że opuści swoją ojczyznę.
Sherko Fatah kreśli przed czytelnikiem obraz życia w kraju religijnych fanatyków oraz zwolenników Saddama Husajna. Świat pokazany w powieści jest przepełniony przemocą, nie tylko fizyczną. Fabuła dotyka także problemu obcości imigranta w kraju, do którego postanowił się przenieść. Czarny statek to powieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, którą trudno odnaleźć w ojczyźnie przepełnionej złem, ale jeszcze trudniej w obcym kraju. Mowa tu o samotności, która towarzyszy człowiekowi bez względu na miejsce przebywania.
Jest to przejmująca książka, która wnikliwie pokazuje problemy z jakimi na co dzień borykają się Irakijczycy w swojej ojczyźnie i poza nią. Dobrze skonstruowana fabuła sprawia, że trudno się od niej oderwać i trudno pozostać obojętnym wobec podjętego tematu.

Czarny statek, Sherko Fatah, Wydawnictwo Czarne 2010, 330 s., cena: 34,50.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.006 sekund