Drukuj

35 ludzkich losów

Literatura: A.J.
okładka książki
okładka książki
Seksualność jest w naszym społeczeństwie tematem tabu. Rodzice wstydzą się rozmawiać ze swoimi dziećmi o tej ważnej sferze życia. Nauczyciele w szkołach, prowadzący lekcje wychowania do życia w rodzinie, nierzadko nie potrafią bez rumieńca przeprowadzić lekcji. Najwięcej do powiedzenia często mają ci, co z seksualnością - z racji pełnionej funkcji - w ogóle nie powinni mieć do czynienia.

A tu trzydzieści pięć osób opowiada o swojej orientacji, ale nie tylko - opowiadają o wielu sprawach związanych ze swoim życiem, problemach rodzinnych, utracie pracy czy przyjaciół. Są to osoby ogólnie znane - aktorzy, publicyści, dziennikarze, pracownicy naukowi i inni.

Widzieliśmy z pewnością ich twarze w telewizji, teraz możemy poczytać co mają do powiedzenia na temat sfery seksu, dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i płeć. Mówią też co sądzą o obecnej sytuacji politycznej i społecznej w Polsce oraz co tak naprawdę geje i lesbijki myślą o legalizacji związków partnerskich (przez wiele osób mylnie - myślę jednak, że celowo - nazywanych małżeństwami homoseksualnymi).

Wiele osób twierdzi, że dyskryminacji w Polsce nie ma, geje i lesbijki mogą sobie robić co chcą, byle w domu. Ciekawe jak na temat dyskryminacji wypowie się np. dwóch gejów, którym odmówiono prawa wspólnego wyjazdu na wygraną
wycieczkę. Ważne jest to, że w książce znajdziemy też wywiad z Anną Grodzką, która działa na rzecz osób transpłciowych.

Homofobia kojarzy się większości społeczeństwa z dyskryminacją gejów i lesbijek, jednak wśród osób dyskryminowanych znajdują się też inne - m.in. biseksualiści, transseksualiści i transwestyci. Wśród rozmów pojawia się też siedlecki wątek. Jedną z bohaterek książki jest Rafalala, bodajże najbardziej znana polska transwestytka, która wychowała się w Siedlcach. A na koniec zagadka: co łączy homoseksualistów z lasami tropikalnymi? Odpowiedź w książce.

Tęczowa rewolucja, Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Wyd. AdPublik 2011, cena: 34,90.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.012 sekund