Drukuj

Tbilisi jakiego nie znamy

Literatura: MG
okładka książki
okładka książki
Nie bez powodu na pierwszej stronie okładki tej książki znalazła się informacja, że: "(...) jest przeznaczona tylko dla czytelników dorosłych", ponieważ podczas lektury nie raz ów czytelnik zostanie zaskoczony bezpośredniością, a nawet wulgarnością języka tej powieści, czego młodemu odbiorcy literatury do pewnego momentu lepiej oszczędzić.

Element zaskoczenia funkcjonuje tu od samego początku, ponieważ już sam tytuł i towarzyszący mu, swoją drogą dobrze znany wszystkim, element graficzny powodują, że trzeba na tę książkę zwrócić uwagę. A gdy już się po nią sięgnie, to czas poświęcony na lekturę nie będzie czasem straconym. Dlatego, że Zaza Burczuladze oprowadza czytelnika po Tbilisi XXI wieku w czasie konfliktu rosyjsko-gruzińskiego i jest to wędrówka nietypowa. Jej nietypowość bierze się stąd, że pozwala zobaczyć to, co może wiedzieć o Gruzinach tylko ten kto na co dzień ich obserwuje.

Tytułowy adibas jest słowem kluczowym dla tej książki, gdyż dzięki niemu dokonuje się obserwacja społeczeństwa. Dla autora adibasem jest - oprócz tego, że "podróbka produktu marki Adidas" - "każda sfałszowana, nieprawdziwa rzecz, przedmiot, sytuacja, zjawisko". W ten sposób obnaża rzeczywistość, która ukrywa się za różnymi fasadami i pozorami. Czyni to w sposób do bólu szczery, co sprawia, że lektura tej książki może stać się niezapomnianym przeżyciem dla czytelnika. Ponadto Burczuladze zrywa tutaj z przejrzystością fabuły i jednoznacznym określeniem postaci, co do niedawna stanowiło tradycję w literaturze gruzińskiej.

Czytając tę książkę odnosi się wrażenie, że zaistniała sytuacja polityczna, to tylko pretekst by pokazać prawdziwe oblicze Tbilisi, do którego wkracza Europa Zachodnia z croissantami i iPodem, powodując nieodwracalne zmiany. Burczuladze nie waha się też pokazać obojętność nowobogackich na aktualnie dziejące się wydarzenia.

Podsumowując, obiecanego na okładce szoku czytelnik Adibasa nie dozna, ale z pewnością będzie miał przyjemność obcowania z nowatorską prozą, zetknięcie z którą pozostawi po sobie silne wrażenie.

Zaza Burczuladze, Adibas, Claroscuro 2011, cena: 35 zł.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.009 sekund