Drukuj

W hołdzie bohaterom

Literatura: A.J.
Okładka książki
Okładka książki
Wielcy bohaterowie z małych wsi - tak w skrócie można skomentować publikację Dam im imię na wieki (Iz 56,5). Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów.

Współautorem książki jest siedlecki regionalista i historyk, kierownik Muzeum Walk i Męczeństwa w Treblince, dr Edward Kopówka, znany m.in. z takich publikacji jak Żydzi w Siedlcach 1850-1945 czy Stalag 366 Siedlce (wydane przez stowarzyszenie tutajteraz).


"Dam im imię na wieki...", to słowa tego samego wersetu Księgi Izajasza, z którego pochodzi nazwa znanego Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Yad Vashem w Jerozolimie. Prezentowana książka jest swoistą encyklopedią Treblinki.

Jest ona owocem kilkunastoletnich badań naukowych prowadzonych przez dra Edwarda Kopówkę i ks. Pawła Rytel-Andrianika, studenta biblistyki oraz judaistyki na Uniwersytecie w Oxfordzie.

Publikacja zawiera relacje i świadectwa dotyczące ponad 250 zamordowanych, głównie za pomoc Żydom, prawie 350 Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i ponad 300 osób, które z narażeniem życia niosły efektywną pomoc zagrożonej ludności żydowskiej.

Książka ta nie jest publikacją polemiczną, ale faktograficzną. Jednym z celów, jaki przyświecał autorom, było oddanie hołdu "(...) Męczennikom i Bohaterom, którzy z narażeniem życia, niejednokrotnie płacąc najwyższą cenę, ratowali Żydów".(A.J. na podst. materiałów od autora)

Książkę można zamówić w Wydawnictwie Sióstr Loretanek (www.loretanki.pl, tel. 22 673 46 93) lub pobrać bezpłatny pdf ze strony www.treblinka-muzeum.eu.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.008 sekund