Drukuj

Spotkanie skrajności

Literatura: MG
Co może wyniknąć ze spotkania dwóch skrajnie odmiennych osobowości? Na to pytanie odpowiada debiut literacki Magdy Zych pt. Siedem szklanek.

Zych stworzyła powieść obyczajową, której główni bohaterowie są na tyle różni od siebie, że trudno wyobrazić sobie, że tych ludzi może coś połączyć. A jednak! Znajomość Kuby - niczym niewyróżniającego się studenta anglistyki o raczej ubogim życiu towarzyskim oraz Emila - ekscentryka otoczonego liczną grupą znajomych zapoczątkowana na imprezie przeradza się w związek. Relacja tych dwóch bohaterów nie jest pozbawiona zaskakujących wydarzeń, co sprawia, że jest ona bardzo emocjonalna. Lecz nie perypetie stanowią o sile tej fabuły, a przekaz, który z niej dociera do czytelnika. Otóż Siedem szklanek pokazuje jak trudno wyzwolić się z jednego stereotypu, aby za chwilę nie wpaść w inny.

Tym co zwraca szczególną uwagę jest sprawnie prowadzona narracja, która czyni tę powieść lekką w odbiorze, co jednak nie wpływa negatywnie na jej poziom literacki. Nie brakuje w niej humoru oraz wielu trafnych spostrzeżeń obyczajowych, które zmuszają do zastanowienia. Ponadto Siedem szklanek pokazuje jak wielką zagadką jest ludzka seksualność.

Książka jest godna polecenia z uwagi na to, że pokazuje proces odkrywania tożsamości i odwagę jej eksponowania, ale nie ma tu przekonywania do jakichkolwiek racji. Czytelnik sam musi się ustosunkować do tego co jest mu przedstawione. Trzeba przyznać, że debiut Magdy Zych można zaliczyć do udanych, co spowoduje, że niejeden czytelnik sięgnie po kolejną jej książkę.

Siedem szklanek, Magda Zych, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, cena: 28 zł
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.009 sekund