Drukuj

Mamy ogromny potencjał

Wywiady: Agnieszka Janiszewska
prof. dr hab. Tamara Zacharuk
prof. dr hab. Tamara Zacharuk
Z prof. dr hab. Tamarą Zacharuk - niedawno wybraną na stanowisko rektora Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego - rozmawia Agnieszka Janiszewska. Pani rektor jest siedlczanką, ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi. Z uczelnią związana jest jej cała kariera naukowa i dydaktyczna. Przez ostatnie lata pełniła funkcję prorektora ds. organizacji i rozwoju.

A.J.: Jaką rolę w tworzeniu kultury w Siedlcach spełnia uczelnia?
T.Z.:
Uniwersytet spełnia dużą rolę kulturotwórczą i chcielibyśmy, aby była ona coraz większa. Adresujmy szereg przedsięwzięć do środowisk z naszego otoczenia. Na przykład w ostatnim czasie zaczął funkcjonować Uniwersytet Dziecięcy skierowany do najmłodszych dzieci, w wieku od 6 do 9 lat. Prezentujemy im oraz ich rodzicom inne oblicze uczelni i nauki, a tym samym pragniemy zaszczepić chęć do przyszłego studiowania. Pomimo że są to małe dzieci, zajęcia dla nich są przygotowywane na najwyższym akademickim poziomie, przez wybitnych znawców tematyki. Ostatnio zajęcia prowadził profesor Marek Żabka. Dzieci poznawały życie pająków. Sposób w jaki wykład był przygotowany świadczył o tym, że profesor świetnie odnajduje się w pracy z małymi słuchaczami. Dzieci były zauroczone tym, czego się dowiedziały na zajęciach. Tych działań jest oczywiście więcej, ale ta inicjatywa jest jednym z najnowszych sukcesów, jaki udało mi się z moim zespołem osiągnąć.

A.J.: Jakie są plany na przyszłość? Możemy się spodziewać, że uczelnia czymś zaskoczy siedlczan?
T.Z.:
Na pewno będą to nowe konkursy adresowane do uczniów szkół średnich. Konkurs Fotopołowy odniósł ogromny sukces. Było dla nas dużym zaskoczeniem, że prace były nadsyłane z całej Polski. To pokazało nasz Uniwersytet z dobrej strony i jest to świetny rodzaj promocji. Będziemy proponować inne konkursy adresowane właśnie do uczniów szkół średnich, którzy mogą być naszymi potencjalnymi studentami.

A.J.: Czyli nie tylko siedlczanie, ale też cała Polska?
T.Z.:
Tak, zdecydowanie zasięgiem będziemy obejmować całą Polskę. Oczywiście te konkursy muszą odbywać się drogą internetową. Jeśli nie istniejemy w internecie, to tak naprawdę nie istniejemy wcale.

A.J.: Jak pani widzi rolę Uniwersytetu w promocji naszego miasta?
T.Z.:
Przede wszystkim pokazanie Siedlec, jako ośrodka uniwersyteckiego. To jest jeden ze sposobów promowania miasta jako miasta ludzi młodych, otwartych na świat i jego wyzwania. Liczba 10 tys. studentów, którzy na co dzień przebywają w Siedlcach, jest znacząca. Niewiele jest miast, które mogą poszczycić się uniwersytetem. Jestem przekonana, że dla wielu mieszkańców jest ważne, że żyją w mieście uniwersyteckim. Na terenie woj. mazowieckiego, poza Warszawą, Siedlce są jedynym ośrodkiem akademickim o randze uniwersytetu.

A.J.: Jaki jest siedlecki student?
T.Z.:
Nie odbiega on swoim poziomem od innych studentów w Polsce. Jest to młody człowiek, który wiąże wykształcenie z perspektywą atrakcyjnej pracy, który chce poznawać świat i korzystać z oferty kulturalnej. Mamy dobrych studentów, którzy mają wiele pomysłów i są aktywni w wielu dziedzinach. Jestem przekonana, że koła naukowe, których mamy w Uniwersytecie 31, są dobrym miejscem rozwoju swoich pasji. Będę zachęcała do tworzenia nowych oraz do umacniania tych, które są. Studenci mają okazję do pokazania swoich talentów. Z jednej strony nauka, z drugiej rozwój osobisty. Jestem przekonana, że uczelnia stwarza dobre warunki do rozwoju.

A.J.: Jest szansa na większe inwestycje w siedlecką kulturę studencką?
T.Z.:
Bardzo bym chciała, aby były większe. Pragnę, by uczelnia była miejscem, gdzie jest podejmowanych wiele inicjatyw. Studenci znacznie wzbogacają życie kulturalne Siedlec. Na pewno będziemy wspierać aktywność kulturalną naszej młodzieży.

A.J.: Jako stowarzyszenie tutajteraz i redakcja "Kultury Siedleckiej", współpracujemy z uczelnią. Niedawno robiliśmy Dzień z grami planszowymi i współpraca ze studentami wyszła znakomicie. Czy działania kulturalne uczelni powinny być skierowane do studentów, czy raczej powinny być otwarte dla wszystkich mieszkańców miasta?
T.Z.:
Biorąc pod uwagę strategię rozwoju naszej uczelni, chciałabym, aby to były działania skierowane przede wszystkim do środowiska studenckiego, ale otwarte dla wszystkich mieszkańców. Potencjał nasz jest znaczący, mamy się czym pochwalić.

A.J.: Są miasta uniwersyteckie, w których kluby studenckie są zamknięte dla osób z zewnątrz.
T.Z.:
Na pewno są imprezy, które powinny odbywać się tylko w gronie studentów i nie można im zabronić organizowania imprez zamkniętych. Ja jestem zwolenniczką imprez otwartych, współdziałania ze środowiskiem i tego, aby studenci byli aktywnymi uczestnikami życia naszego miasta. Bycie studentem uniwersytetu jest pewną marką.

A.J.: Mamy klub "peHa", nie ukrywam, że dla wielu ludzi z miasta nie jest on atrakcyjny wizualnie.
T.Z.:
Dostrzegam potrzeby tego klubu. Będziemy szukali środków finansowych, aby przeprowadzić generalny remont. To ważne miejsce życia akademickiego, dlatego postaramy się poprawić warunki jego pracy.

A.J.: Jakie wówczas mogłyby pojawić się większe możliwości?
T.Z.:
Rozważymy możliwość wyposażenia go w dodatkowy sprzęt. Nasi studenci zasługują na to.

A.J.: Jak pani myśli czy uniwersytet powinien być ośrodkiem zmiany w społeczeństwie? Mówiąc dokładniej. Jest Pani kobietą. Chce Pani być rektorem, rektorką czy Panią rektor?
T.Z.:
Raczej Panią rektor. To nie jest tylko nasz kłopot, teraz gościmy panią profesor uniwersytetu z Sofii i ona mówiła, że tam jest dokładnie taki sam problem. Fakt, że kobiety pojawiły się na stanowiskach dawniej należących tylko do mężczyzn, sprawił, że zaczęliśmy się zastanawiać jak powinniśmy się zwracać do tych kobiet. Ja myślę, że dobrą formą jest Pani rektor, niemniej jednak rozumiem te kobiety, które chcą być nazywane rektorką.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.012 sekund