Drukuj

Na naukę nigdy nie jest za wcześnie

Wywiady: Redakcja
O studiowaniu od najmłodszych lat i o tym czy nauka jest nudna dla młodego pokolenia z Małgorzatą Bednarczyk- Szurmak - koordynatorką siedleckiego Uniwersytetu Dziecięcego - rozmawia Iza Kuniewicz.

Iza Kuniewicz: Skąd się wziął pomysł na utworzenie Uniwersytetu Dziecięcego?

Małgorzata Bednarczyk-Szurmak: Pomysł utworzenia uniwersytetów dla dzieci przywędrował do Polski z Niemiec. Dwaj dziennikarze gazety "Schwäbisches Tagblatt" w Tybindze wpadli na pomysł zorganizowania dla dzieci wykładów, w trakcie których akademiccy profesorowie mieli wyjaśniać dzieciom zawiłości nauki i znaleźć odpowiedzi na różne pytania "dlaczego?". Uniwersytet w Tybindze podchwycił pomysł i latem 2002 roku ruszył "Kinder-Uni" - Uniwersytet Dziecięcy. Na pierwszym inauguracyjnym wykładzie pojawiło się ponad 400 młodych studentów, a na kolejnym... już ok. 900. Pomysł okazał się strzałem w 10! Już na początku następnego roku otwarty został uniwersytet dla dzieci na niemieckiej wyspie Fehmarn, potem dołączył Rzym, Wiedeń i inne miasta w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W kolejnych latach idea przeniosła się do kolejnych krajów europejskich, a także przebyła ocean i dotarła do USA, Kolumbii, Meksyku. Dwa lata później, w 2007 roku, powstały pierwsze uniwersytety w Polsce: w Krakowie, Warszawie,
Poznaniu i Łodzi

I.K.: Jakie są początki Uniwersytetu Dziecięcego w Siedlcach?
M.B.-Sz.: 20 czerwca 2011 roku JM Rektor prof. dr hab. Antoni Jówko powołał do życia Uniwersytet Dziecięcy przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym.

I.K.: Jakie są główne cele Uniwersytetu?
M.B.-Sz.: Uniwersytet Dziecięcy to naukowa zabawa w studiowanie, rozwiązywanie zagadek życia codziennego i odkrywanie świata nauki przez zabawę. Chcemy rozbudzić w dzieciach chęć poznawania świata i odważnego zadawania pytań.

I.K.: Czy siedleckie dzieci są zainteresowane studiowaniem?
M.B.-Sz.: Na inauguracji roku akademickiego 2011/2012, 1 października 2011 r., pojawiło się ponad sześćdziesięciu małych studentów i wędrówką po historii rozpoczęli swoją przygodę z wielką nauką.

I.K.: Czy może Pani zdradzić szczegóły programu studiów?
M.B.-Sz.: Zajęcia prowadzili wykładowcy naszej uczelni oraz uczeni z innych ośrodków. W październiku 2011 roku uczestniczyliśmy w zajęciach chemicznych, które odbyły się się w ramach XIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, a w styczniu 2012 roku nasi mali żacy mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach zorganizowanych w Muzeum Regionalnym. W ciągu całego roku akademickiego dzieci uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych oraz z dziedziny fizyki, chemii, biologii, historii, administracji, zarządzania, kulturoznawstwa. Wszystkie wykłady były dla nich bardzo ciekawe i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci oraz ich opiekunowie mieli niepowtarzalną okazję pogłaskać pająka ptasznika, zobaczyć jak wygląda ludzki mózg oraz dowiedzieć się w jakim mieście w Polsce istnieje tradycja wieszania kiełbasy na choince bożonarodzeniowej. W czerwcu 2012 roku uroczyście zakończyliśmy zajęcia na Uniwersytecie Dziecięcym. Mali studenci otrzymali dyplomy ukończenia zajęć oraz książkowe upominki, a w związku ze zbliżającymi się wakacjami odwiedziła nas Pani sierżant z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach i opowiedziała o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.

I.K.: Co trzeba zrobić, by zostać studentem?
M.B.-Sz.: We wrześniu 2012 roku rusza nabór na rok akademicki 2012/2013. Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 6-10 lat. Niebawem na naszej stronie internetowej www.dzieciecy.uph.edu.pl zamieścimy szczegółowe informacje dotyczące zasad rekrutacji. Podobnie jak w roku ubiegłym, zajęcia będą się odbywały raz w miesiącu, w soboty, w godzinach przedpołudniowych. Inauguracja roku akademickiego odbędzie się w październiku 2012 roku. W tym samym miesiącu spotkamy się również na pierwszych zajęciach dla dzieci. Do zobaczenia niebawem, na inauguracji roku akademickiego 2012/2013 w Uniwersytecie Dziecięcym.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.014 sekund