Drukuj

Nieznane oblicze sąsiada

Wystawy: Małgorzata Góral
Wernisaż wystawy
Wernisaż wystawy
"Często marzymy o dalekich podróżach, jednocześnie nie wiedząc, jak wygląda życie u naszego sąsiada" - w ten sposób Aleksander Skums uzasadnił potrzebę prezentacji swoich zdjęć zrobionych na Białorusi.

Wystawa została zainaugurowana 13 grudnia w Galerii "Fokus" i tu należy zauważyć, że otwarcie było bardzo oszczędne w formę. Dużym plusem było to, iż powitanie w wykonaniu Andrzeja Rucińskiego oraz Aleksandra Skumsa trwało kilka minut. Zdarza się bowiem na lokalnych wernisażach, że przemówieniom niemalże nie ma końca, a publiczność niecierpliwie oczekuje kresu kwiecistych tyrad. Tutaj organizatorzy pozytywnie zaskoczyli, a uwaga oglądających została skierowana wyłącznie na powód spotkania.

Autor fotografii, w dużym skrócie, to uczestnik wielu plenerów fotograficznych, jak również wielu wystaw zbiorowych. Od 2003 r. jest członkiem Grupy Twórczej "Fotogram", co bardzo go cieszy, ponieważ zdaniem Aleksandra Skumsa nauka fotografo
Wernisaż wystawy
Wernisaż wystawy
wania najlepiej wychodzi właśnie w grupie.

Kadry przywiezione z dawnych Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej są próbą pokazania tego, jak obecnie wygląda tam życie. Siedlecki fotograf szczególnie upodobał sobie sytuacje, które składają się na zwykłą codzienność. Oglądając te zdjęcia można pomyśleć, że czas w tamtych stronach zatrzymał się na moment. Skłaniają do takich wniosków np. drewniane domy, które gdzie indziej są już bardzo rzadko spotykane, ale da się też i tu zauważyć znaki współczesności. Jednakże trudno nie oprzeć się wrażeniu, że to inny, zakorzeniony w przeszłości świat, co potęguje fakt, iż fotografie są czarno-białe. Dla nas mają one walor poznawczy, a że sąsiadów znać wypada, to i wystawę odwiedzić należy.

Wystawę można oglądać do 11 stycznia 2013 r., od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00, w Galerii Fotografii "Fokus" (ul. Pułaskiego 7).


strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.009 sekund