Drukuj

Kobieca nie znaczy kiepska

Literatura: Małgorzata Góral
Bicie rekordu w jednoczesnym czytaniu
Bicie rekordu w jednoczesnym czytaniu
Czym jest tak naprawdę literatura kobieca? Czy "lekka" powieść znaczy tyle samo co kiepska? Między innymi z tymi zagadnieniami próbowali się zmierzyć uczestnicy dyskusji, która się odbyła drugiego dnia (5 października) Festiwalu Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur". Poprzedziło ją wydarzenie, jakiego dotąd w Siedlcach nie było, czyli bicie rekordu w jednoczesnym czytaniu.

Scenka, którą można było widzieć, mijając plac przy fontannie w centrum Siedlec, stanowiła nietypowy widok dla oka, bo jednak to rzadkość zobaczyć kilkaset głów pochylonych nad książkami i miejmy nadzieję, że rzeczywiście zatopionych w lekturze. Inne polskie miasta mogą się poszczycić rekordami, więc teraz najwidoczniej przyszła kolej na Siedlce.

Z placu przed Muzeum Regionalnym festiwal przeniósł się do jego wnętrza, a tam odbyła się dyskusja pt. "Książka w mediach, czyli literatura popularna na prostej czy na zakręcie?" pod przewodnictwem Anny Dziewit-Me
Bicie rekordu w jednoczesnym czytaniu
Bicie rekordu w jednoczesnym czytaniu
ller
, do której zostali zaproszeni: Robert Ostaszewski, Bernadetta Darska, Teresa Drozda, Anna Luboń i Grażyna Musiałek. Uczestnicy rozmowy to też członkowie jury festiwalu i w związku z tym nie zabrakło pytań o najczęściej pojawiające się tematy w zgłaszanej do konkursu literaturze. Okazuje się, że często poruszanym wątkiem było m.in. macierzyństwo, przemiana wewnętrzna mężczyzny oraz bliskie relacje między kobietami.

Zaś co do samego panelu dyskusyjnego, to jego tematem głównym był brak informacji w mediach o przecież silnie reprezentowanej literaturze kobiecej. Pojawiło się tutaj pytanie o to, co tak naprawdę oznacza ten termin. Przy czym padło stwierdzenie, że takowa wcale nie musi się wiązać z płytką fabułą, mimo iż służy rozrywce.

Trzeba przyznać, że dyskusja była dość dynamiczna, co z pewnością jest dużą zasługą Anny Dziewit-Meller, która poprowadziła ją w stylu tych znanych nam z tzw. programów
Bicie rekordu w jednoczesnym czytaniu
Bicie rekordu w jednoczesnym czytaniu
śniadaniowych, emitowanych przez ogólnopolskie telewizje. Niestety nie zabrakło też momentów wywołujących uśmiech, ale i zażenowanie, kiedy to osoby z publiczności zabierając głos przekręcały nazwiska popularnych pisarek. To pokazuje, że rzeczywiście jest ogromna potrzeba mówienia o książkach.

Fot. Anna Zadrożna.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.100 sekund