Drukuj

Babska sprawa

Teatr: Agnieszka Janiszewska

Teatr okiem Kultury...

Długo wyczekiwane otwarcie Sceny Teatralnej Centrum Kultury i Sztuki uświetnił musical Klimakterium... i już. Jak można przeczytać we wszystkich materiałach promocyjnych spektaklu - każda kobieta właśnie ma, będzie miała, albo już miała klimakterium.

Spektakl zgromadził tłumy publiczności płci obojga, co można uznać za frekwencyjny sukces. Opowiada historię czterech przyjaciółek, które spotykają się u jednej z nich - Maliny, na urodzinach. Tzw. babskie gadanie jest sposobem na radzenie sobie z problemami wieku przekwitania. Klimakterium nie jest tu tematem tabu. Szczegółowo roztrząsane są różnorodne aspekty fizycznej i psychicznej strony przemijania młodości, a wszystko to w oprawie kabaretowej piosenki.
Siedlecka publiczność dała się ponieść i rechotała pełnym głosem. Oglądając ten spektakl też się śmiałam, jednak gorzkawy posmak miała ta rozrywka. Temat ważny, tym bardziej, że dodatkowym wątkiem była profilaktyka raka piersi, jednak bohaterki pokazane były w sposób stereotypowy aż do bólu. Po prostu cztery baby, z których można śmiać się do woli i bezkarnie. Proste, często wręcz prostackie żarciki bawiły również panów towarzyszących swoim małżonkom.
Szkoda, że tak chętnie nie uczestniczą w ważnych społecznie inicjatywach na rzecz kobiet. Dyskusja o parytetach, Manifa 8 marca, zabezpieczenie emerytalne kobiet pracujących jako gospodynie domowe, inicjatywy podejmujące problem przemocy wobec kobiet i wiele innych tematów pozostają często zlekceważone, a jeśli już, to uczestniczą w nich głównie kobiety.
Dobrze pośmiać się z kobiety po pięćdziesiątce, która walczy o zachowanie młodzieńczej figury. Brakuje tu jednak refleksji nad mechanizmem kultu młodości, piękna i sukcesu. Ten problem dotyczy również panów, jednak oni lepiej radzą sobie w patriarchalnym społeczeństwie.
Nie chciałabym wyjść tu na posępną malkontentkę. Nie jestem przeciwko takim
sztukom ani dobrej zabawie. Jednak boję się, że oprócz salw śmiechu po tym spektaklu niestety nie zostanie żadna głębsza refleksja.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.030 sekund