Drukuj

Niezapomniana Marlena

Koncerty: Agnieszka Janiszewska

Marzenie Marleny się urzeczywistniło. Marleny Uziębło - siedleckiego wcielenia legendarnej Marleny Dietrich. Koncert na profesjonalnej scenie, sala wypełniona po brzegi oraz sukces artystyczny.

W sali koncertowej rozbrzmiewały aż trzy europejskie języki. Utwory zostały wykonane w rodzimym - niemieckim języku Marleny Dietrich oraz w aranżacjach po polsku i angielsku. Marlena Uziębło zaśpiewała 11 utworów w tym jeden Good for nothing w duecie z Urszulą Somlą. Koncert odbył się 20 stycznia w Centrum Kultury i Sztuki.
Sam koncert został podany w formie muzycznej wycieczki po historii życia niemieckiej piosenkarki. Widzom przybliżono najważniejsze etapy z życia artystki, w tym jej zaangażowanie w działalność antynazistowską. Marlena Dietrich na swój sposób wspierała przeciwników Adolfa Hitlera - występowała z koncertami dla alianckich żołnierzy. Za swoją antyhitlerowską działalność była znienawidzona przez Niemców, jeszcze wie

le lat po wojnie.
Wizerunek Marleny Dietrich nieodłącznie kojarzy się z kobietą ubraną na sposób męski, ale pełną seksapilu. W tamtych czasach garnitur był strojem wysoce awangardowym. Nie tylko tym piosenkarka szokowała ówczesną opinię publiczną. Otwarcie przyznawała się do swojego biseksualizmu. Za mąż wyszła tylko raz - za Rudolfa Siebera, z którym miała córkę. Miała romans m.in. z pisarką Mercedes de Acosta, aktorem Jeanem Gabinem, pisarzem Ernestem Hemingway'em i Igo Symem - wojennym antybohaterem Polski, jednym z najbardziej znanych polskich kolaborantów III Rzeszy.
Projekt Marleny Uziębło zatytułowany "Unforgettable Marlerne Dietrich" został doceniony przez włodarzy miasta Siedlce i wsparty stypendium artystycznym Prezydenta Miasta Siedlce. Premiera została zaszczycona obecnością wiceprezydentów - Anny Sochackiej i Jarosława Głowackiego. Pani wiceprezydent z właściwym sobie poczuciem humoru pogratulowała artystce - "Gdyby moja nauczyci

elka niemieckiego miała na imię Marlena, a ona się nazywała Helga..."
W życiu prywatnym Marlena Uziębło jest nauczycielką niemieckiego, tłumaczką oraz mamą dwójki dzieci. W działalności artystycznej wspiera ją jej mąż - Grzegorz.
Koncert poprowadziła Magdalena Filipczuk. Artystce towarzyszył zespół w składzie: Wiesław Miadziółko - perkusja, Marek Matwiejczyk - bass, Grzegorz Uziębło - pianino oraz Marek Stańczuk - akordeon.
Pierwowzór czwartkowego koncertu, to ikona kina i jedna z najbardziej znanych na świecie piosenkarek. Jej szlagiery były, są i będą wykonywane przez wielu artystów. Siedleckie wydarzenie artystyczne w wykonaniu Marleny Uziębło i towarzyszących jej muzyków było niezaprzeczalnym sukcesem. Sama artystka mówi o powrocie, bo już miała przygodę ze sceną. Od tamtej pory minęło około dziesięć lat. Jak sama mówi, jej powołaniem jest muzyka i obiecuje, że Marlena na dłużej zagości na siedleckiej scenie.


strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.067 sekund