Drukuj

Kobiety jakoś sobie radzą

Spotkania: Agnieszka Janiszewska
Kobiety, polityka i klerykalizacja życia w Polsce, to główne tematy gorącej rozmowy, która odbyła się w środę 19 stycznia w siedleckim Muzeum.

Cała dyskusja sprowokowana została przez, niedawno wydaną, książkę Magma Agnieszki Graff. Publikacja stanowi zbiór tekstów na tematy obecnie w Polsce najaktualniejsze. Pomimo że spotkanie trwało prawie dwie godziny, nie udało się poruszyć wszystkich zaplanowanych zagadnień. W dyskusji uczestniczyły dr Małgorzata Danielak-Chomać (UP-H), Beata Głozak (SPIN) oraz oczywiście Agnieszka Graff. Spotkanie zostało zorganizowane przez Klub Krytyki Politycznej w Siedlcach, stowarzyszenie tutajteraz oraz Muzeum Regionalne.

Dyskusja zaczęła się od tematu przewodniego książki, czyli tytułowej magmy. Sytuacja w Polsce zaślepia i często unieszkodliwia obywateli, którzy muszą zmagać się z problemami nieobecnymi w innych europejskich państwach. Brak edukacji seksualnej, problemy związane z obecnością religii w szkołach i co się z tym wiąże nieobecnością etyki. Sama etyka jako taka czasami jest dostępna w edukacji, lecz czy stanowi alternatywę jeśli prowadzona jest przez nauczycieli ściśle związanych z Kościołem Katolickim? Czy osoba o poglądach ateistycznych lub wyznająca inną, niż katolicka, religię czuje się na tych lekcjach komfortowo?

Innym omawianym problemem były kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym. Zarówno z punktu widzenia tych co dzieci nie chcą mieć, jak również tych co chcą je mieć, a nie mogą ze względów zdrowotnych. Mowa o in vitro - obecnie szeroko dyskutowanej w kręgach politycznych formie leczenia bezpłodności. Agnieszka Graff zwróciła uwagę na fakt, że omawia się tę kwestię w aspekcie etycznym, toczy niekończące się spory o tym kiedy zaczyna się życie i co na to Bóg, a nie porusza się ważnej z punktu widzenia medycyny kwestii wpływu procedury in vitro na zdrowie kobiet. W trakcie spotkania uczestnicy z niedowierzaniem słuchali o tym jaka jest świadomość płodności, antykoncepcji i ogólnie tematów związanych z płodnością wśród wydawałoby się elity społeczeństwa - studentów i studentek.

Z planowaniem rodziny ściśle związany jest też temat dostępności opieki w żłobkach i przedszkolach. Sytuacja w Polsce (również w Siedlcach) jest pod tym względem tragiczna. Co gorsze, włodarze często nie dostrzegają problemu lub nawet wiedząc o zbyt małej ilości miejsc nie podejmują kroków naprawczych.

Dużo tematów, ogólnie mało optymizmu, jednak - jak stwierdziła Agnieszka Graff - "kobiety jakoś sobie radzą", niestety nieoficjalnymi sposobami. Często podejmują heroiczne inicjatywy, takie jak Kongres Kobiet czy inicjatywa obywatelska dotycząca tzw. ustawy parytetowej, które są przykładami, że jednak warto wstąpić również na oficjalną drogę.

O spotkaniu z Agnieszką Graff pisze również SPIN.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.010 sekund