Drukuj

Kobiety o kobietach, ale nie tylko dla kobiet...

Teatr: The Lamas
Tym razem, na siedleckiej scenie można było obejrzeć spektakl Wszystko o kobietach w reżyserii Tomasza Obary. Odważny mężczyzna podjął się trudnej, niemożliwej wręcz, sztuki odkrycia głębi kobiecej natury.

Sinusoidy nastrojów oraz zmienność kobiecego charakteru przedstawiły trzy aktorki: Daria Widawska, Dorota Deląg i Magdalena Nieć. Trzy artystki w kilka sekund przeistaczały się z jednej bohaterki w drugą, wcielając się w rolę piętnastu bardzo różnych kobiet.

Odkrywanie kobiecej natury jest stopniowe i następuje w trakcie szybko następujących po sobie, kilkunastu scen, z których złożona jest sztuka. W trakcie spektaklu oczom widzów ukazują się dwie siostry nierozmawiające ze sobą od lat, bo jedna poderwała narzeczonego drugiej, spotykają się na urodzinach matki. Trzy pracujące w jednej firmie sekretarki skrycie rywalizują o, nagle zwolnione, stanowisko asystentki. Między dwie przyjaciółki wchodzi trzecia. Trzy staruszki w domu opieki kłócą się o mężczyznę (i o wszystko), w końcu występują wspólnie w programie artystycznym. Kolejnym wcieleniem są dziewczynki bawiące się w przedszkolu i pokazujące świat kobiety z perspektywy dziecka.

Reżyser przedstawia panoramę kobiecych typów, przechodzi przez każdy obszar i etap ich życia. Spektakl obala stereotypy kobiet, a czasami je podtrzymuje... Wszystko to w trafny, subtelny, a gdy trzeba dosadny sposób. Sztuka przepełniona jest celnymi obserwacjami obyczajowymi i psychologicznymi, uwidaczniającymi się w dobrze napisanych dialogach. Ciekawość widza podsycają puenty poszczególnych scen. Tyle, że widz musi sobie sam poskładać poszczególne wątki i powiązania między nimi, bo sztuka nie posiada spójnej fabuły. Trochę to przypomina konstrukcję telenoweli, gdzie w każdej scenie przyglądamy się innej grupie bohaterów, lecz na wiele wyższym poziomie.

Pięć różnych historii składa się na studium kobiecej natury. Mozaika charakterów prezentuje, nie zawsze niewinne, oblicza i sekrety damskiego życia. Kobieta jawi się tutaj jako złośnica, zazdrośnica, marzycielka czy idealistka. Złożony charakter płci pięknej wyraża niezwykła struktura spektaklu. Mimo dość ubogiej, lecz w pełni wystarczającej, minimalistycznej scenerii, co chwilę przenosimy się w czasie i przestrzeni, co moment dzieje się coś innego. Ta zmienność nawiązuje do dobrze znanego frazesu, iż kobieta zmienną jest... Spektakl tętni humorem, poruszając jednocześnie tematy ważne, takie jak przyjaźń, lojalność, zaufanie, pragnienie miłości. Groteskowość przedstawienia, gdzie tragizm przekazuje treści komiczne i odwrotnie, nadaje mu niezwykle specyficznego charakteru, który bawi i jednocześnie skłania do głębszej refleksji nad naturą kobiety.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.008 sekund