Drukuj

Zapoluj na czarownicę

Film: The Lamas
Kadr z filmu
Kadr z filmu
Na siedleckim ekranie zagościł nowy film Dominica Sena Polowanie na czarownicę. Zaczęło się nieźle - mocny wstęp, nie okazał się banalną zachętą, ale początkiem fajnej zabawy...


Bohaterami Polowania na czarownice są dwaj krzyżowcy: waleczny i rozważny Behmen (Nicolas Cage) oraz równie zabawny co dzielny Felson (Ron Perlman), którzy są już zmęczeni walką z niewiernymi. Dezerterują zatem z armii i wracają do Europy, w której panuje zaraza. Jej powodu upatruje się w młodej dziewczynie - Annie (Claire Foy), którą oskarżono o czary. Krzyżowcy, schwytani przez lokalnego kardynała stają przed prostym wyborem: albo poniosą karę za dezercję albo wezmą udział w wyprawie, która ma dostarczyć dziewczynę do klasztoru, gdzie przeprowadzony zostanie na niej rytuał, zgodnie ze sztuką zapisaną w wyjątkowej księdze Salomona. Wyprawa okaże się niezwykle niebezpieczna, bo choć dziewczyna wygląda na niewinną ofiarę panicznej nagonki, nie da się ukryć, że wokół niej dzieją się dziwne rzeczy... 

Film Dominica Seny, to uczta dla miłośników fantastycznych przygód w tajemniczej, posępnej scenerii. Niebanalna fabuła, która jest mieszanką dramatycznych wydarzeń przełamanych niewybrednym humorem, stwarza możliwość przeniesienia się do czasów mrocznego średniowiecza. Trzeba jednak zaznaczyć, że średniowiecze zostało potraktowane bardzo umownie, jako na wpół mityczny czas "Mroczne Wieki" kiedy to powszechne są zabobony, religijny fanatyzm i deprawacja kościelnej organizacji. Jest to idealne tło dla historii opowiadającej o wierze, która staje się mieczem w starciu ze złem.

Uwagę widza z pewnością przykuje niesamowita scenografia, mgliste krajobrazy, szare miasteczka pogrążone w zarazie doskonale wprowadzają klimat grozy i niepokoju. Efekty specjalne i kreacja demona są zadowalające.

Za awanturniczą przygodą, średniowiecznymi dekoracjami i sztafażem rodem z komputerów, Dominic Sena ukrył niezwykle religijne przesłanie: można wątpić w kościelną organizację, ale nie należy tracić wiary. Zło istnieje, jest perfidne i żeruje na naszych najsłabszych instynktach. Bez wiary jesteśmy wobec niego zupełnie bezbronni. 
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.016 sekund