Drukuj

Dance i jego sens...

Taniec: Marta Kuźma
Caro Dance w Zakładzie Karnym
Caro Dance w Zakładzie Karnym
Caro Dance w siedleckim Zakładzie Karnym.

Czy taniec może być sposobem na życie? Czy pasja, miłość do tańca, ale również ciężka praca może zmienić życie człowieka? O tym, i o wielu innych sprawach opowiadali w dniu 9 września więźniom siedleckiej jednostki tancerze siedleckiej Grupy Tańca Współczesnego CARO DANCE.

Tancerze to finaliści III edycji programu telewizyjnego You Can Dance, Mistrzowie Europy i Świata, mający na swoim koncie m. in. kilkaset tytułów Mistrzów i Wicemistrzów Polski Disco Dance, Hip Hop, Show Dance, Disco Show, Tap Dance, oraz kilkadziesiąt tytułów Mistrzów i Wicemistrzów Europy i Świata w Dance Show, Disco Freestyle, Disco Dance, Hip Hop, Disco Show.

Po powitaniu gości przez dyrektora jednostki kpt. Marka Suwińskiego, tancerze zwiedzili pawilony mieszkalne, świetlice oddziałowe i więzienną siłownię. Z zainteresowaniem zadawali pytania na temat życia więziennego. Po krótkim zwiedzaniu na
Caro Dance w Zakładzie Karnym
Caro Dance w Zakładzie Karnym
jstarszych w okręgu warszawskim obiektów więziennych, tancerze mieli kilka chwil na rozgrzewkę przed występem dla skazanych.

Tancerze po raz pierwszy byli po drugiej stronie muru i widać było lekki niepokój na ich twarzach, który zniknął wraz z pierwszymi dźwiękami muzyki w momencie wejścia na scenę. Około 55 więźniów mogło zobaczyć to, co zazwyczaj mamy okazję obejrzeć jedynie w telewizji, taniec przez duże T. Akrobacje wykonywane przez tancerzy zaprzeczały prawom fizyki, niektóre z figur mroziły krew w żyłach, jednak każdy ruch tancerzy był precyzyjny, trafiony i nieprzypadkowy. Był to czysty przekaz emocji. Publiczność trwała w ciszy i skupieniu, by na koniec pokazu nagrodzić tancerzy gromkimi brawami.

Po pokazie tańca odbyła się konferencja. Więźniowie zadawali tancerzom pytania na temat treningów, diety, kontuzji, planów na przyszłość. Tancerze zdradzili też, że jeden z wychowawców naszej jednostki mł. chor. Paweł Kosieradz
Caro Dance w Zakładzie Karnym
Caro Dance w Zakładzie Karnym
ki razem z grupą Caro Dance zdobył niegdyś jeden z ich mistrzowskich tytułów. Gratulacje i wielkie brawa! Na zakończenie więźniowie przekazali tancerzom, w podziękowaniu za wizytę, obraz olejny namalowany przez jednego z więźniów oraz specjalnie dla tancerek łabędzie wykonane przez osadzonych metodą orgiami.

Była to kolejna wizyta w siedleckim Zakładzie Karnym ludzi ze świata kultury. Miała za zadania pokazać, że życie to nie tylko szara codzienność ale także pasje, które nadają sens życiu człowieka. Można cały dzień spędzić na nic-nie-robieniu, ale można też inaczej, produktywniej, i tę właśnie możliwość pracownicy Zakładu Karnego starają się pokazać swoim podopiecznym poprzez kontakt z ludźmi ze świata sztuki, kultury i sportu. Jest to próba uwrażliwienia, odkrycia lub rozbudzenia zainteresowań i pasji, pokazania, że można i warto żyć inaczej ?

Tekst i zdjęcia: Marta Kuźma


strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.014 sekund