Drukuj

Dwa są Miłosze...

Spotkania: Edyta Biarda, Urszula Talacha
Daniel Mikułowski podczas wystąpienia
Daniel Mikułowski podczas wystąpienia
Kilka refleksji po konferencji w siedleckim CKU

Dwa są Miłosze: jeden, osiłek barczysty.
Chłop litewski, postawny, nie stroni od whisky. (...)
Ale za nim się skrada dziwny Miłosz drugi.
Jak dzieweczka, której źle w tym ludzi tłumie,
Chciałaby może uciec, lecz uciec nie umie.


- tak charakteryzował Czesława Miłosza Leszek Kołakowski. O tej dwoistości natury polskiego Noblisty rozmawiano 25 października podczas konferencji zorganizowanej w siedleckim Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Słuchacze Centrum przybliżyli obecnym postać poety. Było to dalekie od oficjalnych biografii.

Martyna Gawrońska (semestr V LOA) wystąpiła z referatem na temat Czesław Miłosz jako syn, brat, ojciec, mąż,... człowiek prywatny. Pokazała Miłosza jakiego nie znamy - sentymentalnego, troszczącego się o najbliższych, czasem surowego i zasadniczego, innym razem pełnego ciepła i oddania. Nie zabrakło cytatów z wierszy, fragmentów li
Konferencja
Konferencja
stów, anegdot. Choćby tej związanej z wizytą w Polsce w 1981 roku, tuż po otrzymaniu literackiej nagrody Nobla. Wówczas (jak wspomina Andrzej Franaszek w biografii) do poety podszedł chłopiec z książką... Słowackiego. A Miłosz bez mrugnięcia okiem wpisał się na podanym egzemplarzu - W zastępstwie Czesław Miłosz.

Daniel Miłkowski (semestr VI LO) przygotował wystąpienie Z Litwy do mazowieckiej Polski, z PRL na Zachód - ważne wydarzenia i miejsca w życiu Miłosza. Zaprezentował w nim miejsca, które wpłynęły na kształtowanie się osobowości i wyobraźni twórczej Czesława Miłosza oraz zadecydowały o kierunkach rozwoju jego niezwykłego talentu. Szetejnie, Wilno, Warszawa, Waszyngton, Paryż, Berkeley, Kraków - to tylko niektóre z miejsc przywołanych w czasie spotkania.

Jako ostatnia zaprezentowała temat Czesław Miłosz we wspomnieniach Małgorzata Bednarzak (semestr V LOA). Przywołała w swoim wystąpieniu wspomnienia ro
Małgorzata Bednarzak podczas wystąpienia
Małgorzata Bednarzak podczas wystąpienia
dziny, ludzi bliskich poecie. Wyłonił się z nich portret człowieka kochającego życia w rozmaitych jego przejawach. Jedna z opinii jakie przywołano była autorstwa Jerzego Ilga "(...) krzątając się tyłem do gości, usłyszałem nagle za plecami dobitnie wypowiedzianą przez Miłosza frazę: "Szczęście jest dostępne!". Pomyślałem: "Boże, jakie to cudowne, móc wygłosić coś takiego, mając prawie 90 lat". Zabrzmiało to jak sentencja, metafizyczny przekaz, aforyzm streszczający w sobie uniwersalną mądrość. Odwróciłem się i zaniemówiłem: Czesław Miłosz wypowiedział te słowa, wpatrując się z uwielbieniem w zmrożony kieliszek wódki i śledzia w śmietanie, specjalnie dlań przygotowywanego przez Joannę. Po chwili chrupał go, pomrukując jak żmudzki niedźwiedź i nie bacząc, że kawałki cebuli spadają mu na spodnie."

W klimat konferencji wprowadzili zebranych Iza Niedziółka i Dawid Rymarzak (ZSP nr 1 w Siedlcach). Atmosfery
Martyna Gawrońska podczas wystąpienia
Martyna Gawrońska podczas wystąpienia
dopełniała starannie przygotowana scenografia - nawiązująca w swojej wymowie do nazwy grupy Żagary, w której Miłosz debiutował (żagary - w gwarze wileńskiej oznaczają  suche patyki, żerdki, chrust) oraz prezentacje odpowiadające tematyce kolejnych wystąpień.

Druga część konferencji przeniosła się na pierwsze piętro, gdzie Biblioteka Pedagogiczna im. H. Radlińskiej w Siedlcach przygotowała wystawę poświęconą  Miłoszowi, a CKU zaprezentowało ekspozycję zatytułowaną A przecie świat jest inny niż się nam wydaje... Zwiedzający w trakcie oglądania wystaw słuchali odtwarzanych z kasety wierszy czytanych przez Miłosza.

W konferencji Czytanie Miłosza w Centrum Kształcenia Ustawicznego udział wzięli uczniowie i słuchacze siedleckich szkół pondgimnazjalnych oraz zaproszeni goście, wśród nich: Paweł Golec (zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce), Urszula Wyrzykowska-Dudek (dyrektorka Samo
Po zakończeniu konferencji
Po zakończeniu konferencji
rządowego Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach), Marzena Kowalczuk (dyrektorka Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach), Ewa Nowak (dyrektorka ZSP nr 2 w Siedlcach), Małgorzata Połeć (doradca metodyczny języka polskiego SCDiDN w Siedlcach).

Miłym akcentem były wystąpienia zaproszonych gości.
Paweł Golec: W imieniu Prezydenta Miasta Siedlce pragnę podziękować za zaproszenie na dzisiejsze wyjątkowe wydarzenie. Ogromne podziękowania za pracę, za pomysły, ....
Urszula Wyrzykowska-Dudek: Dzięki Wam, młodzi ludzie, każdy z nas miał refleksję, że Miłosz to był normalny człowiek - z zaletami i wadami. Potrafił pogodzić sławę, wiedzę z normalnym życiem. (...) I jeszcze jedna refleksja - można od zwykłego, prostego życia jakie pędził Miłosz w dzieciństwie, dojść tak daleko....

Uroczystość przygotowali nauczyciele CKU: Urszula Talacha, Hanna Mikołajczyk, Maria Lech, Elżbieta Cała, Edyta Biarda. Dokumentację fotograficzną przygotował Piotr Kowalczuk.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.010 sekund